DRUŠTVO

Fakultet organizacije i informatike Varaždin Sveučilišta u Zagrebu sudjelovao je na 6. međunarodnom istraživačkom simpoziju, koji se ove godine održao u Orlandu i Chicagu. Glavni suorganizatori su TRIO McNAir program Sveulilišta Cetralna Florida Orlando (UCF), McNair i A. Mitchem F. Sveučilišta DePual iz Chicaga (DPU) i Odsjek za osobe s invaliditetom Sveučilišta Illinois (UIC) iz Chicaga.

Ovakva suradnja kontinuirano traje od 2010. godine, a na ovogodišnjoj razmjeni sudjelovalo je 48 studenata i nastavnika. Na simpoziju se prikazuju prezentacije studentskih istraživanja te kulturni i sportski programi volontiranja. Studente i nastavnike Fakulteta organizacije i informatike primila je Generalna konzulica Republike Hrvatske u Chicagu, dr.sc. Jelena Grčić-Polić. U konzulatu su predstavljene aktivnosti međunarodne suradnje, a jedna od glavnih tema razgovora bila je dosadašnja suradnja u istraživačkom radu studenata i potreba za njihovim umrežavanjem na međunarodnoj razini.

Varaždinski studenti predstavili su vlastita istraživanja o upotrebi  informacijske i komunikacijske tehnologije na području društveno korisnog rada, potpore učenicima s poteškoćama u razvoju, sportu za osobe s invaliditetom, kao i pomoći u učenju za osobe s invaliditetom. Mentorica studentskih radova bila je izv.prof.dr.sc. Violeta Vidaček Hainš, a na razmjeni su sudjelovali studenti Antonela Čižmešija, Antonija Milak i Tadija Baragić.  Odsjeku za osobe s invaliditetom Sveučilišta Illinois prezentiran je model edukacije pomoćnika u nastavi, koji Varaždinska županija provodi u 34 škole u regiji. Također je promoviran je koncept volontiranja u Socijalnoj samoposluzi.

Dio terenske nastave je održan u NASA Kannedy Space Centru u blizini Orlanda,W. Disney Worldu kamo studenti UCF-a odlaze na stručnu praksu te Muzeju znanosti i industrije u Chicagu. Studenti su također bili pozvani na društvena događanja, pa su tako imali priliku prisustvovati i svečanosti Međunarodne konferencije o obrazovanju Penn State Sveučilišta iz Pensilvanije, održanoj u Umjetničkoj galeriji u Chicagu.