Putovanja

Prema riječima Carla Goldonija „Tko nikad ne putuje, živi život pun predrasuda“, vodi se i Suzana Dežić, studentica četvrte godine Socijalnog rada na Pravnom fakultetu u Osijeku.

Suzana ima 23 godine i živi u okolici Ludbrega. U slobodno vrijeme gleda filmove i serije, ispija kave s prijateljima i najvažnije od svega, putuje. Za putovanja se zainteresirala još u srednjoj školi kada je posjećivala razne gradove i države diljem jugoistočne Europe.

Suzana je dugo maštala o nekom „većem“ putovanju pa je, zajedno s prijateljicom Patricijom, često provodila vrijeme tražeći mjesta koja želi posjetiti. Bez puno razmišljanja, odlučile su otići na sjever Europe i posjetiti glavne gradove Baltika i Skandinavije. Plan je bio posjetiti Litvu, Latviju, Estoniju, Finsku, Švedsku, Norvešku i Dansku u samo 11 dana.

Prvi dan, nakon što su stigle u simpatični Vilnius, razgledavale su znamenitosti i upoznavale se s gradom. U Litvi su posjetile Vilniusku katedralu koja izgledom nalikuje na grčki hram te nekadašnji glavni grad Kernave i Purnuškes, mistično mjesto u kojem leži geografski centar Europe. Poseban dojam, ostavio je Dvorac Trakai koji se nalazi na istoimenom otočiću prepunom turista.

Nakon toga, na red je došla Latvija, odnosno Riga do koje su se vozile predivnim zelenim krajolicima. Dani koje su provodile u Latviji bili su uglavnom bazirani na uživanju u prirodi, šetnji trećim najvećim nacionalnim parkom u Latviji, parkom Kemeru te posjetu Jurmali, najpoznatijoj pješčanoj plaži na Baltiku. Latvija je mjesto koje svakako želite dodati na svoj popis želja za putovanje.

Ukoliko se ikada odlučite na put po baltičkim reljefima, krenite u smjeru najstarijeg glavnog grada Sjeverne Europe, Tallinna. Tallinn su obilježili vodopad Keila Juga i Pakri Cliffs, poznate estonske litice sa  prelijepim svjetionikom i nezaboravnim zalaskom sunca koje je obasjavalo lokalne brodice. Posebno oduševljenje, izazvao je posjet TV tornju, najvećoj zgradi u cijeloj zemlji, koja pruža panoramski pogled na Stari grad, Baltičko more te bajkovite obale Finske. Osim razgledavanja, u pamćenju im je ostala izvrsna domaća kuhinja koju su imale priliku isprobati.

Suzana je nestrpljivo čekala dan kada će moći uživati u čarima Finske

Helsinki je ostavio snažan dojam grada za mlade, prepun ljudi, kafića, šetnica i znamenitosti.  Cijeli dan provele su razgledavajući i upoznavajući grad i znamenitosti, poput Katedrale Tuomiokirkko i ulice Mannerheimintie. U sjećanju se posebno urezala užurbana tržnica Kauppatori koja je bila odličan prikaz toga kako ljudi tamo žive. U lokalnim slastičarnama, probale su Pullu, slatko aromatizirano pecivo koje je odlično pasalo uz popodnevnu kavu. Nakon ispunjenog dana, umornih očiju i bolnih stopala, ukrcale su se na trajekt koji ih je, usprkos jakom vjetru, nakon 17 sati vožnje, doveo do Švedske, odnosno Stockholma.

Sada, prisjećajući se ovog putovanja, Suzana se najčešće sjeća Stockholma koji je ostavio izrazito veliki dojam na nju. Osim predivnih ulica i znamenitosti koje je istražila, posebno se sjeća i dijela u kojem su se ona i Patricija izgubile pa su stoga bile primorane razgovarati s lokalnim ljudima kako bi im pomogli naći put natrag. Upravo su, na taj način, upoznale onu drugu stranu grada koju turisti, uglavnom nemaju priliku posjetiti. Taj dan posebno je začinio i posjet Vasa muzeju gdje se čuva restaurirani brod, nađen na dnu Baltičkog mora. Na kraju dana, djevojke su se uputile prema smještaju u Karlstadu koji se nalazi tik do granice s Norveškom, gdje su noćile u tradicionalnim skandinavskim kućicama, koje su ih podsjetile na bungalove.

Sljedećeg jutra, krenule su za Norvešku okružene zelenim planinskim pozadinama. Kroz Oslo ih je proveo lokalni vodič koji im je pokazao same bisere grada pa su vidjele Kraljevsku palaču, Gradsku vijećnicu, Parlament i mnoge druge znamenitosti. U popodnevnim satima posjetile su selo Drobak koje je poznato po slavljenju Božića kroz cijelu godinu. Nakon predivnog zalaska sunca nad fjordom, na red je došla i njihova posljednja stanica, Danska.

Vidno umorne, lagano su prošetale ulicama Kopenhagena, diveći se spoju moderne arhitekture s starom gradskom jezgrom,  popile su kavu, posjetile su kip Male Sirene koji ih je podsjetio na omiljeni crtić iz djetinjstva i nakon cijelog dana, krenule su kući.

Ovo putovanje obilježilo je Suzanin život. Osim što je vidjela predivne svjetske gradove i poznate metropole, sklopila je nova prijateljstva, vidjela kako drugi ljudi žive, upoznala se s novim kulturama i običajima. To je neprocjenjivo iskustvo i dokaz da putovanja otvaraju mnoga vrata i uspomene koje ostaju za cijeli život.

“Na taj način se odbacuju predrasude prema drugima i razmišlja se izvan okvira”, kaže Suzana.