SPORT

U osmini finala Svjetskoga nogometnog prvenstva 2022. u Katru hrvatsku reprezentaciju nakon osvajanja drugog mjesta u grupi čeka susret s Japancima. Hrvatski će navijači svoje idole bodriti u ponedjeljak, 5. prosinca, od 16 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Japan je prvi put na Svjetskom prvenstvu sudjelovao u Francuskoj 1998., gdje su s Hrvatskom dijelili grupu i izgubili s 1:0. Ova otočna zemlja poznata je po mnogobrojnim fenomenima povezanima s tehnologijom, kulturom, politikom, ratovanjem, sportom i drugim područjima života.

Carstvo zabave

Carstvo japanskoga zabavnog sektora pokazalo se osobito utjecajnim na svjetskoj razini. Sigurno vam na pamet pada barem nekoliko riječi koje se vezuju uza zabavu iz Japana: anime, manga, Nintendo, Pokemon, Digimon…

„Manga“ je naziv za stripove ili grafičke romane koji potječu s područja Japana. „Anime“ je pak japanski pojam koji označava sve animirane filmove, neovisno o podrijetlu, iako se u ostatku svijeta tako nazivaju samo japanske animacije. Često termin „anime“ ima još uže značenje te se odnosi samo na one animacije koje su nastale kao adaptacija neke određene mange.

U kontekstu nogometa, jedna od najpoznatijih i najprodavanijih japanskih franšiza svih vremena svakako je „Kapetan Tsubasa“. Radi se o serijskoj mangi, ali i animeu koji je prikazivan i u Hrvatskoj. Radnja se vrti oko nogometa i igrača Tsubase Oozore, kao i njegovih odnosa s prijateljima, protivnicima, treningom i sličnih tema. Manga je originalno izlazila tijekom osamdesetih i ukupno prodala više od 80 milijuna primjeraka, a od 1983. do 1986. prilagođena je kao anime. Uslijedili su mnogobrojni filmovi i serije, a manga je, dakako, dobila i mnoge adaptacije u obliku videoigrica.

Pozitiva i inspiracija

Priča počinje s 11-godišnjim Tsubasom, učenikom osnovne škole koji sanja da će jednoga dana igrati za japansku reprezentaciju i s njom osvojiti Svjetsko nogometno prvenstvo. Nakon raznih događanja Tsubasa igra za Brazil, Barcelonu i nacionalnu japansku momčad.

Lik se pokazao izrazito popularnim i utjecajnim te su neki nogometaši počeli imitirati njegove igračke tehnike i u stvarnom svijetu. Čitatelji i gledatelji pogotovo su se identificirali s Tsubasinom pozitivnom osobnošću i nadahnjujućim snovima. Lijepo je prisjetiti se jedne od lijepih japanskih serija uz koju su odrastali i hrvatski klinci, a na nama ostaje da vidimo kakvu će inspiraciju u stvarnom svijetu imati japanski nogometaši protiv Vatrenih.

Kreator franšize Yoichi Takahashi

Fotografija: WikiMedia.org