SPORT

U četvrtak 26.5.2022. godine na splitskom Poljudu odigrano je finale između Rijeke i Hajduka. Utakmica je završils rezultatom 3:1. To je bilo i više nego dovoljan povod za nezaboravnu dalmatinsku feštu.

Na sam dan utakmice, gotovo da i nije bilo domaćeg portala koji nije prenio prizore iz Splita. Grad su preplavile skupine navijača pristiglih iz cijele Hrvatske kako bi navečer podržali svoj Hajduk na utakmici. Igralo se je finale Hrvatskog nogometnog kupa, a Hajduk je pobjedio prvi put nakon 2013. godine.

Rijeka je povela vrlo brzo, već u 13. minuti golom Josipa Drmića. Ipak, vodstvo nije trajalo dugo, jer već u 24. minuti Ferro je zabio i izjednačio na 1:1. Uzavrelu atmosferu i prisustvo brojnih navijača, nagradio je i Dario Melnjak u 36. minuti i zabio za 2:1. Na odmor, Rijeka je otišla sa igračem manje jer je u 41. minuti isključen Hrvoje Smolčić.

U nastavku, dobro raspoloženi Melnjak opet zabija za konačnih 3:1. Na stadionu je krenulo slavlje “bilih” navijača. Također, bio je to i drugi Jadranski derbi u finalima Hrvatskoga kupa. Rijeka je u toj borbi izbacila Dinamo i Osijek, ali Hajduk je pokazao svoju kvalitetu i poslao riječane na dodatne treninge kući uzevši naslov prvaka.

Na samome početku utaknice, sjevernu tribinu preplavio je ogroman transparent koji je Rijeci jasno ukazao na mišljenje Hajdukovih navijača o tome tko će osvojiti trofej. Transparent je izazvao ovacije i oduševljenje kod ostalih istomišljenika na stadionu.

S druge strane, nemile scene obilježile su kraj utakmice. U posljednjim minutama utakmice, riječki su navijači bacili zapaljenu baklju na svečanu ložu. Susret je nakratko prekinut. Srećom, ljudskih žrtava nije bilo, a pogodili su jednu od riječkih navijačica koja je utakmicu pratila iz lože. Na teren su tada istrčali brojni specijalci koji su pokušali umiriti pripadnike Rijeke.

Neredi koje su izazvali riječki navijači.

Utakmica je nastavljena, a nekoliko minuta kasnije Jović je zviždao kraj. Krenulo je slavlje Hajdukovih navijača i uletavanje najbržih na teren. Prvih nekoliko navijača, redari su pokušali zadržati, ali želja za zagrliti svoje igrače i proslaviti s njima na terenu bila je pre velika, pa su redari i policija ostali bespomoćno stajati. Navijači su time dobili priliku proslaviti na terenu fenomenalnu pobjedu i sezonu svoga voljenoga kluba.

Slavlje Hajdukovih navijača nakon pobjede nad Rijekom.

Oni najvjerniji sa sobom su kući ponijeli komad travnjaka ili pak dio mreže. Pripadnici Torcide nisu ulazili na teren, već su na svojim mjestima slavili. Čekalo se je podizanje pehara, a nakon toga se je fešta preselila na splitsku rivu. Oko 23:15 na rivu su stigli igrači Hajduka sa trenerom Valdasom Dambraukasom. Rivu je preplavila pjesma, skandiranje igračima i vatromet u čast osvojenom naslovu.

Atmosfera sa splitske rive.

Nakon promjene trenera, Hajduk je pokazivao svoju kvalitetu kroz cijelu sezonu. Ova pobjeda još je jedan od dokaza da splitski klub nije stvoren za male stvari. Da će doći do preokreta u poretku na domaćoj nogometnoj ljestvici, teško je za reći, ali lijepo za poželjeti. Hajduk nije klub kojeg potresaju afere i skandali. Ne kupuje i ne namješta utakmice, a ima i kulturne, prije svega dobre govornike. Hajduk nije Split, Torcida, već svi njegovi “bili” koji ga prate i pjevaju mu.