Uncategorized

Povodom Svjetskog dana zdravlja  Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije u utorak, 8. travnja, organizira jednodnevni stručni skup otvoren za sve građane. Skup pod nazivom „Mali ubod – velika opasnost“ održat će se u Velikoj dvorani Županijske palače i trajat će od 10 do 14 sati, a u sklopu njega bit će obrađeno nekoliko tema koje se odnose na bolesti koje prenose insekti.

Svake godine te bolesti odnose preko milijun ljudskih života i uzrokom su značajnog invaliditeta te su potrebni još veći napori da se zaustavi taj trend. Mnogo se može učiniti kontrolom upravo tih insekata, odnosno njihovom eliminacijom sprečava se širenje bolesti koje prenose.

Aktualnoj temi o bolestima koje prenose komarci i krpelji pridodana je i tema o ušljivosti glave i vrata, zbog sve češćih epidemija u školskim i predškolskim ustanovama. Iz županijskog zavoda za javno zdravstvo smatraju da se te epidemije nedostatno prijavljuju te se na njih ne reagira pravovremeno.  Naglasak će biti stavljen i na zdravstvenu sigurnost putnika i turista, tako da će biti govora i o preventivnim mjerama zdravstvene zaštite, ali i samozaštite koje se mogu poduzeti prije putovanja, odnosno odlaska u prirodu. Želja zavoda za javno zdravstvo je izdati brošuru sa savjetima o preventivnim mjerama prilikom putovanja, a koje se odnose na različite aspekte zaštite, pa su tako uvrstili i pitanje sigurnosti hrane prilikom putovanja, a i temu o hitnim stanjima povezanim s ubodima insekata.

Predavanja, koja su besplatna za sve zainteresirane, održat će stručnjaci s područja epidemiologije, javnog zdravstva, školske i sveučilišne medicine, kliničke mikrobilogije,  parazitologije te hitne medicine.