Uncategorized

Kada netko riječ istina stavi u navodnike, onda želi sugerirati kako je riječ o neistini, ideološkoj istini ili o laži. Zvonimir Markač, autor teksta Studenti pokrenuli portal Pressedan s ciljem pisanja ‘istine’ (Večernji list, 28. 1. 2014) u svom je tekstu već naslovom optužio studente Sveučilišta Sjever da su pokrenuli portal čiji je cilj pisanje neistine – znači laž! Studenti su dakle pokrenuli portal da bi – lagali!

Optužiti nekoga kako je pokrenuo portal da bi lagao nije mala stvar i za vjerovati je da autor teksta (koji je upućen u tajne namjere studenata) ima dovoljno argumenata za takvu optužbu.

No onaj tko pročita tekst teško će pronaći te neistine, odnosno laži, radi kojih su studenti pokrenuli Pressedan. Ako se, dosta nategnuto, cilj objavljivanja laži pokuša objasniti  na primjeru studenta Davora Tomšića tako da se napiše da je „već u svojim prvim tekstovima prešao granicu dobrog ukusa pa je očito od iskusnijih cenzuriran“, onda se eksperimentalnom mediju kreiranom za javno valoriziranje studentskih radova pridaje važnost kakvu taj medij nema. Ako je tekst (minimalno) mijenjan prije svečanog predstavljanja (drago nam je da se studentski radovi čitaju i prije svečanog predstavljanja portala), znači da smo dodatno pazili da nešto ne bude krivo interpretirano.

Koja je onda autorova teza? Jesu li studenti (za Zvonimira Markača) pokrenuli portal da bi širili laži zato što su njihovi mentori bavili njihovim tekstovima? Ako je tomu tako, spremni smo poslati sve tekstove redakciji Večernjeg lista sa svim gramatičkim greškama, sugestijama mentora za oblikovanje rečenice, razvijanje vlastitog stila etc. Možda će dubinska psihoanaliza nesigurnosti u korištenju č ili ć otkriti najavljene ciljeve pisanja neistine.

Drugi mogući argument ono je što je na predstavljanju izgovorio Sead Alić:  „Najveći problem u državi i svijetu su mediji zato što pripadaju korporacijama i politici. Mi pokušavamo raditi na tome da naši studenti budu maksimalno objektivni, neovisni, da pišu onako kako im nalaže srce i razum. To je jedino novinarstvo koje nas može izvući iz krize – istaknuo je on“.

Nismo pronašli nikakav autorov protuargument ovoj tezi. Riječ je o javno iznesenom stavu (pred ljudima koji još uvijek Medijsko sveučilište odnosno Sveučilište Sjever pokušavaju lancima vezati uz jednu korporaciju, te političkim uzvanicima (kojima to nije moralo lijepo zazvučati). Uostalom, zašto bi ovakav stav (jednog od predavača na svečanosti) trebao biti potvrdom da su „studenti pokrenuli portal Pressedan s ciljem pisanja ‘istine’“?

Slijedi autorov stav koji konačno sugerira kako bismo trebali razumjeti naslov ovog teksta: „O tome kako je nastalo sadašnje Sveučilište Sjever, političkim igrama koje su mu prethodile i još traju, kao i o desecima milijuna kuna novca poreznih obveznika koji su uloženi u taj projekt, nije govorio.(Misli se na Seada Alića) Isto tako, studentima nije govorio o tome kakva im je perspektiva zapošljavanja nakon školovanja“.

Sad smo shvatili sve: Studenti su pokrenuli portal Pressedan s ciljem pisanja laži jer Sead Alić, jedan od govornika na svečanosti predstavljanja studentskog portala, nije na svečanosti govorio o tome kako je nastalo Sveučilište Sjever, a nije ih niti upozorio kakva im je perspektiva nakon završetka studija. Studenti su dakle pokrenuli portal jer su znali da im jedan od govornika neće objasniti ono što interesira nekoga drugoga…

Također, pokrenuli su portal s ciljem pisanja neistine jer su znali da im jedan od predavača na svečanosti predstavljanja studentskog portala neće govoriti o poteškoćama na koje će naići kad se budu htjeli zaposliti.

Dočekati jedan medij ovakvim naslovom ne priliči novinama s tako dugom tradicijom. Kritizirati svečanost pokretanja jednog edukativnog pomoćnog sredstva u nastavi etiketiranjem pokretača navodnicima bez pokrića, presuda je novinara koji se (barem u ovom tekstu) ne može pohvaliti logikom izvođenja svojih stavova ili bilo kakvim argumentom. Bit će vremena pa ćemo analizirati i druge tekstove. Naravno, nadamo se da će i gospodin Markač potražiti neargumentirane stavove u tekstovima Pressedana i tekstovima i knjigama Seada Alića kojeg je osobno prozvao, dostupnima na www.seadalic.com.

Uredništvo