DRUŠTVO

Damir Boras prošloga je tjedna u neizvjesnom glasovanju izabran za novog rektora Sveučilišta u Zagrebu. Funkciju službeno preuzima prvog listopada. Gostujući u emisiji Intervju tjedna na Hrvatskom radiju osvrnuo se na sam izbor, posao koji je pred njim, ali i progovorio o suradnji s drugim sveučilištima.

Iako se Sveučilište deklarira kao autonomno i neovisno, Boras je sudeći po tijeku glasovanja zaključio kako je politika prisutna u izborima na sveučilištima. ”Očekujem i dalje potporu Senata” – nadodao je. Kazao je kako će, kao i dosadašnji rektor Aleksa Bjeliš, zastupati interese Sveučilišta, a u tome očekuje suradnju i s resornim ministarstvom i s djelatnicima Sveučilišta.

”Kvaliteta sveučilišta nije loša’‘ – zaključio je Boras te pozvao ministra da se izbori za što veća financijska sredstva. Zagrebačko je sveučilište na Šangajskoj listi tek između 400. i 500. mjesta. Novoizabrani rektor to tumači time što se na toj listi favoriziraju anglosaksonska sveučilišta, ne mjeri se kvaliteta nastave i humanističke znanosti. ‘‘Mi se teško možemo mjeriti sa Sveučilištima u Americi, trebamo se mjeriti s našim susjedima“ – smatra Boras.

Novi rektor najavio je konkretne poteze. “Ja sam prihvatio sve ono što je Senat donio, a to su prijedlozi različitih strategija. Mi već imamo podlogu, pitanje je operative. Puno toga nije funkcioniralo u administrativnom smislu i gubilo se puno vremena. Sve tendencije upravljanja odozgora prema dolje su prošlost” – objasnio je Boras te nadodao kako on nikada nije bio za centralizaciju i kako vjeruje da je upravo tim programom i dobio izbore.

Upitan kako komentira činjenicu da Sveučilište u Zagrebu ima svega 0,3% doktora znanosti rekao je: “S obzirom na financiranje mi smo dobri. Možemo biti bolji, ali ne može se bez brašna umijesiti kruh. Nema dovoljno doktora znanosti. Mi smo puno bolji u odnosu na to koliko se ulaže u nas”. Naglasio je kako je Sveučilište u Zagrebu najveće industrijsko poduzeće u Hrvatskoj koje proizvodi najvažniji proizvod, a to su: znanstvenici, stručnjaci i profesori.

Kad je riječ o policentričnom razvoju hrvatskih sveučilišta, Boras smatra kako je važno podupirati druga sveučilišta, ali transparentno. “Želim podržavati i podržavat ću ta takozvana mala sveučilišta, iako to uopće nisu mala, nego kvalitetna sveučilišta. Želim da se još više novca ulaže u njih, ali ne želim da zagrebačko sveučilište uvijek bude na repu financiranja. Svi se zajedno možemo dogovoriti i dati veliku pomoć drugim sveučilištima i kroz nastavnike i na sve moguće načine“. Istaknuo je kako se politika prema sveučilištima mora znati i da je to odgovornost Ministarstva.

”Sveučilište je presjek društva i negativnosti koje postoje u hrvatskom društvu postoje i na sveučilištu, ali u puno manjoj mjeri.” – komentirao je Boras imidž hrvatskih sveučilišta te nadodao kako i mediji igraju veliku ulogu u tome. Na sveučilištu je bilo prepisivanja radova, kupnje ispita i prepisivanja diplomskih radova. Boras smatra kako je bivši rektor Bjeliš nastupio odlučno te su taj kukolj izbacili. ”Davali smo krive poruke pa su ljudi mislili da se može prečicom” – zaključio je Boras.

Rektor nije protiv privatnih sveučilišta iako smatra da imaju samo tržišne programe koji dobro prolaze za razliku od javnog financiranja školstva koje podrazumijeva i financiranje struka i znanja koja su strateški potrebna Hrvatskoj, a koja nisu financijski produktivna. Izanredno studiranje ne smatra lošim, ali i dodaje da to ne treba država platiti: ”Zašto bi to bilo loše ako želimo da se ljudi stalno obrazuju, a i moraju.”

Za negativne reakcije koje su se u javnosti pojavile nakon njegove izjave da na Sveučilište treba vratiti biblijske vrijednosti kaže da su ga iznenadile. Smatra da je toj izjavi nepotrebno dodano negativno značenje. Inače, Boras je čelnik starokatoličke crkve koja ima svega 700 članova, a on obnaša dužnost predsjednika sinodalnog vijeća koji odgovara za crkvu u odsustvu biskupa.  ‘...Ali ja sam laik’‘ – rekao je novi rektor u emisiji Hrvatskog radija.