Bili smo na novoj predstavi Ludens teatra – „U tom mailu piše…“
„U tom mailu piše…“ je nova predstava koprivničkog Ludens teatra u režiji Daria Harjačeka. Premijerno je izvedena u subotu, 22. studenog, a nastala je prema originalnom tekstu „You’ve Got Hate Mail“ američkih pisaca Billyja Van Zandta i Jane Milmore.
Zarobljeni u virtualnom svijetu današnjice, pomalo slijepo i nesvjesno uništavamo ono što gradimo za sebe i oko sebe. Koliko je potrebno za uništenje jednog odnosa? Samo jedan klik. Činjenica da nismo svjesni stvarnog svijeta koji se zbiva oko nas ne opravdava i ne ukazuje da smo u potpunosti svjesni svega što donosi virtualni svijet. Zapravo, živimo u neodređenom svijetu između stvarnosti i izmišljenog; u nekom međuprostoru i ovdje stvaramo površne priče i odnose. Ovo je samo jedan dio poruke koju prenosi radnja ove predstave.
Petero glumaca – Petar Ćiritović, Jelena Hadži-Manev, Iskra Jirsak, Petra Dugandžić, Sven Šestak – gledajući u svoje uređaje (prijenosna računala, mobitele) vode svoj život i stvaraju različite odnose. Scena je čista i bez puno detalja, a pomalo je stilizirana ključnim elementima potrebnim za priču.
U predstavi ne dolazi do direktnih i izravnih odnosa. Razgovori, svađe i ljubavne scene odvijaju se preko poruka na mobitelu ili na računalu. Duhovitost njihovih mreža i spleta odnosa očituju se u njihovim banalnim mail razgovorima. Splet loših okolnosti događa se slanjem maila krivoj osobi, odnosno slanjem poruke supruzi umjesto ljubavnici s kojom se jedan poslovan čovjek upušta u cyber seks.
Napetost se stvara iz scene u scenu jer se situacije i odnosi sve više izvrću i isprepliću. Glumci jednostavno prepričavaju i čitaju svoje poruke upućene drugoj osobi, dok osoba čitajući poruku druge osobe već tipka svoj odgovor. Na taj način raste napetost iz scene u scenu. Konstantno se mijenjaju odnosi između svih osoba na sceni u virtualnom krugu.
Stvara se naizgled nerazmrsiv čvor i zaplet koji udaljava i zbližava osobe, ovisno o porukama koje šalju jedno drugome, ali i o porukama koje primaju od troje preostalih osoba (poslovnih kolega, prijatelja).
Komičnost je i u velikom broju posljedica koje je izazvao jedan preljub. Tako svi dolaze u međusoban dodir, bilo u prijateljskom ili ljubavnom smislu.
Iako nas virtualni svijet udaljava od svakog segmenta koji donosi stvarni svijet, ljudi i dalje imaju potrebu za emocijama. Traže ljubav, utjehu, prijatelja.
Odnosi koji su posloženi na samom početku predstave prekidaju se i razdvajaju, a nakon svih zapleta oni se natrag vraćaju u prvobitan odnos. Na kraju se toliko izmijene te stvore neočekivanu situaciju. Činjenica da u virtualnom svijetu možemo biti tko god želimo dovodi do pomalo apsurdne i smiješne situacije. No, odnosi se na kraju uvijek poslože kako bi trebali biti, a ne kako mi želimo da budu. Naizgled savršen odnos može srušiti samo jedan krivi mail.