Uncategorized

Predblagdansko vrijeme u Zagrebu i ove je godine zimu učinilo toplijom i zabavnijom. Božićna bajka započela je paljenjem lampica na Zrinjevcu gdje se, prema mišljenju mnogih, održava najljepši božićni sajam u Zagrebu. Stari glazbeni paviljon odzvanjao je božićnim pjesmama kojima su se najviše obradovali oni najmlađi. Oni pak malo stariji zadržavali su se oko kućica s gastronomskim specijalitetima. Uvjerljivo najtraženije bilo je kuhano vino čija je cijena dosezala čak 15 kuna. Osim visokim cijenama hrane i pića, građani su bili razočarani ovogodišnjim brojem lampica koje obasjavaju samo debla drveća. Svi su uperili poglede u krošnje koje su ostale neokićene. Pravi izazov ovogodišnjeg sajma bio je pronalazak koša za smeće. Nedostatak koševa prouzročio je dodatne gužve, a božićnu bajku narušio je prizor smeća oko paviljona.

Nestrpljivi građani odbrojavali su minute do paljenja lampica, koje je službeno počelo u 19 sati i 50 minuta. Razlog tome bilo je uključenje u program Nove TV, a nestrpljivi su građani na kulminaciju božićnog ugođaja morali pričekati. Time je još jednom potvrđeno nepisano pravilo koje govori da događanja nema ako ga ne zabilježe mediji. Osim nekoliko propusta u organizaciji, Božićni sajam na Zrinjevcu ipak nije razočarao. Predblagdansko vrijeme svima je izmamilo osmijeh na lica, pa su hladnoća i gužva ostale u drugom planu.

IMAG1284

Okićene ulice, kuhano vino na svakom koraku te ukrašeni izlozi trgovina Zagrepčanima poručuju kako je Božić pred vratima. Radovi na Trgu bana Josipa Jelačića u punom su jeku, a otvaranje Adventske kuće (popularni šator) očekuje se početkom idućeg tjedna. U njoj će se svake večeri održavati koncerti. Advent u Zagrebu službeno počinje 1. prosinca paljenjem prve adventske svijeće na glavnom Trgu. Adventski vijenac na Manduševcu i velik bor kod najpoznatijeg gradskog sata i ove su godine neizostavni detalji predblagdanskoga zagrebačkog ugođaja.

U petak smo posjetili i Fuliranje u Tomićevoj koje nas je ove godine razočaralo. Za razliku od prošle godine kada je glazba obilježila svaki dan Fuliranja kod Uspinjače, ove je godine izostala. Opuštena se atmosfera zato postizala kuhanim vinom i raznim delicijama – od sušija do domaćih kobasica. Prethodna dva Fuliranja posjetilo je oko 400 tisuća ljudi, a interes je i ove godine otpočetka velik. Odlična gastronomska ponuda te vedra atmosfera u Tomićevoj zasigurno će građanima uljepšati hladne prosinačke večeri.

IMAG1290

IMAG1292

Cvjetni trg i Bogovićeva ulica, poznatiji kao zagrebačka špica, ni ove godine nisu podbacili. Tražilo se mjesto više u dupkom punim kafićima. Osim kafića, građani su se rado zadržavali i oko kućica s ručno izrađenim božićnim ukrasima koji svoje mjesto pronalaze u mnogim zagrebačkim domovima. Tradicija se nastavila i ove godine, pa je duh pokazivanja na špici kod nekih bio izraženiji od božićnog duha.

Uvjerljivo najočekivaniji događaj ovog adventa je otvaranje Ledenog parka u jednom od najljepših zagrebačkih parkova – na Tomislavcu. Obuhvaćat će klizalište i šatore s bogatom gastronomskom ponudom. Veliko klizalište uz paviljon posebno je obradovalo najmlađe. Na klizalištu će se svakodnevno održavati programi za djecu koji uključuju školu klizanja, nastupe profesionalnih klizačica i klizača te predstave na ledu. Cijena ulaznice iznosi dvadeset kuna, a najam klizaljki deset kuna.

Kako bi zagrebačka božićna bajka bila potpuna, uz mnoštvo lampica, okićenih borova, raspjevanih građana i nezaobilaznog mirisa kuhanog vina, nedostaje još samo pokoja pahulja snijega koja bi grad učinila čarobnim.