DRUŠTVO

Božić je najpoznatiji i najkomercijaliziraniji blagdan u ljudskoj povijesti. Slavi ga većina svjetske populacije, a s vremenom su se razvili i božićni običaji. Saznajte kako ljudi van Hrvatske slave Božić i po čemu se razlikuju od nas.

Velika Britanija – Merry Christmas

Za razliku od nas, ljudi u Velikoj Britaniji kuću uređuju i iznutra i izvana. Najpoznatiji njihovi običaji nalažu vješanje čarapa na peć, kamin ili prozor, a u njima očekuju svoje poklone. Osim čarapa, uveli su i tradiciju s imelom koja se najčešće nalazi iznad vrata u kući. Pravilo glasi da se par koji se nađe ispod imele mora poljubiti. Njihova najpoznatija imela nalazi se na Trafalgar Squareu, odmah pokraj velike i ukrašene jelke. Ako za Badnjak nije priređen doček, obitelj odlazi na spavanje i ujutro otvara poklone. Tada kreću s tradicionalnim božićnim ručkom. Za to vrijeme prate govor kraljevske obitelji, a zatim kreću u posjet susjedima ili rodbini, gdje za večeru jedu tradicionalni božićni puding od šljiva u kojem jedni drugima sakriju sitnice, odnosno poklone.

Švedska – God Jul

Razdoblje Božića u Švedskoj počinje 13. prosinca, kada se slavi sveta Lucija. Tradicija nalaže da najmlađe dijete u kući obuće bijelu haljinu i krunu sa svijećama. U zoru probudi svoje roditelje, posluži im kavu i Lucijin tradicionalni kruh. Osim te tradicije, drugačije ukrašavaju jelku i kuću. Šveđani je ukrašavaju jabukama, švedskim zastavama i ukrasima od slame. Za Badnju večer jedu knäck (tvrdi bomboni s bademima) i pepparkakor (paprenjaci u obliku srca, zvijezda ili koze). Šveđani tada piju julmust (sirup koji se može kupiti samo u vrijeme Božića), piće zbog kojeg cijene svih drugih pića jako padaju. Na sam Božić jedu sušeni bakalar, svinjske nožice i kašu od riže s cimetom. A zatim u 15 sati cijela obitelj gleda animirani film Donald Duck, što rade više od pedeset godina. Šveđani vjeruju u Djeda Mraza, ali smatraju da poklone donosi božićna koza – julbock. Pokloni se uvijek otvaraju navečer.

Japan – Merikurisumasu

Iako je Japan budistička zemlja i u njoj je samo 1 % katolika, sve ih više slavi Božić. Zašto? Naime, svidio im se proces darivanja! Kako bi mogli darivati jedni druge, i sami su uveli priču o Božiću i onome što predstavlja. Naime, Djed Božićnjak (Djed Mraz ili, kako ga još nazivaju, Djedica) zapravo je budistički redovnik Hoteiosho koji u svaku kuću donosi darove. Bolesnici mu se vesele više nego djeca jer vjeruju da će ih darivati zdravljem. Djeca vjeruju u to da ovaj japanski Djed Mraz ima oči na stražnjoj strani glave i da može vidjeti baš sve. Upravo zato trude se biti dobra tijekom godine kako ih sporedno oko ne bi vidjelo. No zato neka djeca ne vole Hoteioshoa pa vjeruju u amerikaniziranog Santu koji dolazi sa sobovima crvenih nosova. Božić u Japanu još nije postao tradicionalni blagdan. Japanci ga slave tako da izađu iz kuća i jedni drugima pomažu u nevoljama.

Egipat – Milad Majid

Kao što je većina u Japanu budističke vjere, tako su u Egiptu muslimani, stoga ne slave Božić. No egipatski kršćani slave Božić, i to 7. siječnja. Advent traje 40 dana, a za vrijeme adventa posti se, odnosno ne jedu meso, perad i mliječne proizvode. No ima i onih koji poste samo tjedan dana pred Božić. Šestog siječnja odlaze na misu u posve novoj odjeći, a misa traje točno do ponoći. Nakon mise odlaze svojim domovina na večeru gdje jedu fattu, tradicionalni božićni obrok sastavljen od kruha, riže, češnjaka i kuhanog mesa. Slično kao i u Velikoj Britaniji, posjećuju susjede i rodbinu. Jedni druge daruju kolačem kaikom koji se jede uz piće shortbat.

Rusija – Pozdrevlyayu s prazdnikom Rozhdestva

Uz Božić koji je 6. siječnja, Rusi također slave i zimu. Do 6. siječnja mole 39 dana, a zatim počinje večera u 12 sljedova, i to u znak na 12 apostola. Jede se riba, juha od cikle (boršč)kupus, kuhano voće itd. Na Božić se okupljaju u crkvi, gdje pjevaju Božićne pjesme. U crkvama se nalazi yelka, drvce okićeno cvijećem i šarenim lampicama. Osim toga, Rusi su Djeda Mraza zamijenili Babuškom koja djeci donosi poklone. Legenda govori da je to bakica koja zbog hladnoće nije željela posjetiti Isusa, no nakon nekog vremena požalila je i spremila mnogo poklona, no nije ga pronašla. Zato ona donosi poklone djeci u Rusiji. Osim Babuške, tu je Snjeguroška, tj. Snježna Žena. Djeca jedu crni kruh, koji se nalazi u čarapama okićenima po kući, i recitiraju božićne pjesme, a odrasli jedu gusku ili odojka. Svaka obitelj slavi Božić za sebe, i to u miru i tišini, a 25. prosinca običan je radni dan.