Film

Varaždinski trashovci došli su do  devetog izdanja svog Trash Film Festivala koji i ove godine  donosi brojne novitete pa tako možemo reći da će festival biti veći, brži i jači nego do sada. Festival će tako trajati četiri dana, a samo otvorenje najavljeno je  10. rujna.

Kako se svake godine Trash film festival  odvija pod jednom temom,  ove godine odluka je pala da to bude Prvi svjetski rat  i to ne samo zato jer se ove godine obilježava stota godišnjica početka tog velikog svjetskog sukoba, nego i  jer je rat zahvalna tema za trash umjetnike širom svijeta. Različiti programi  tijekom 4-dnevnog festivala odvijat će se na nekoliko lolacija od kina Galerija, na Trgu Kralja Tomislava poznatijem kao Korzo te u Palači Sermage i u Starom gradu.  No treba naglasiti i da će festival gostovati i u Novom Marofu, Ludbregu, Ivancu, Lepoglavi i Varaždinskim Toplicama.

Ovih dana službeno je otvoren i  natječaj festivala, a entuzijastični filmaši sa svojim se filmovima na ovogodišnji festival mogu prijaviti do 20. lipnja. Ove godine očekuju  rekordan broj filmova što je i potvrđeno u proteklih nekoliko dana. Naime, iako je natječaj za filmove tek otvoren, na adresu Udruge Trash već je stiglo nekoliko filmova iz Hrvatske, Španjolske i Kanade. Detalji  natječaja mogu se pronaći na www.trash.hr, a prijaviti se mogu apsolutno svi koji su snimili film, bez obzira radi li se o profesionalcima ili amaterima, a trajanje filma i njegova tema, način snimanja, odabir glumaca i svi ostali detalji nisu ničime ograničeni.

Nakon što završi natječaj, selektor festivala Slobodan Runjak pregledati će sve pristigle filmove i odlučiti koji će biti prikazani u službenoj konkurenciji festivala. O najboljim filmovima odlučivati će tročlani žiri. Prvi član žirija je dobitnik čak četiri Zlatne arene, snimatelj Mirko Pivčević. Sin je poznatog i nagrađivanog splitskog snimatelja Andrije Pivčevića, a svoju prvu Zlatnu arenu osvojio je već sa svojim prvim filmom. Na Akademiji dramskih umjetnosti diplomirao je 2007. godine s poznatim filmom «Ta divna splitska noć» Antuna Arsena Ostojića, a snimao je između ostalog i filmove «Svećenikova djeca», «Živi i mrtvi», «Šuti» i druge. Drugi član žirija je poznati glumac Frane Perišin kojeg poznajete po ulogama u televizijskim serijama kao što su «Zora dubrovačka», «Larin izbor», «Stipe u gostima» i «Velo misto». Glumio je i u filmovima «Bella Biondina», «Ljubavni život domobrana», «Vjerujem u anđele» i «Dubrovački škerac». Treći član žirija bit će otkriven naknadno. Žiri će odlučivati u dobitnicima festivalskih nagrada, Zlatnih motorki u četiri kategorije – za najbolji akcijski, borilački, SF i horror film, a jednu Zlatnu motorku dodijeliti će tradicionalno festivalska publika.

trash04

U OFF programu festivala bit će održana hrvatska premijera filma «Mamula» redatelja Milana Todorovića u kojem jednu od glavnih uloga tumači legendarni glumac Franco Nero.No, Trash film festival nije samo filmski festival pa će tako biti održani i brojni drugi popratni programi koji uključuju izložbe, predavanja i koncerte. Tijekom festivala biti će održan sve popularniji Zombie walk. Zainteresirani posjetitelji koje će odabrati na  društvenim mrežama i web stranici festivala  moći će sudjelovati u akciji kao šminkeri i kao modeli, a samu akciju voditi će poznati majstor filmske maske Miroslav  Lakobrija, čovjek koji je zaslužan za odlične filmske maske u filmovima «Zona mrtvih», «Sveti Đorđe ubija aždahu» i «Srpski film».Bit će tu i zanimljivih predavanja koja će održati mladi i sve poznatiji hrvatski znanstvenik Dr. Dejan Vinković i poznati glazbeni kritičar Anđelo Jurkas.

Već tradicionalno, nastupit će kućni bend Trash udruge «Fakin Lajsne» koji ove godine priprema bogat repertoar te još nekoliko varaždinskih bendova. Potvrđeno je i da će nastupiti Elvis Presley tribute band «D Elvis» iz Zagreba sa svojim frontmenom, poznatim kazališnim redateljem, DJ-em i nadasve trasherom u duši Marijom Kovačem. Nastupit će i beogradski Električni orgazam koji za 9. Trash film festival, kako su ptkrili organizatori, priprema dosad neviđeni show.

trash01