KULTURA

U subotu i nedjelju, 30. i 31. svibnja, od 11 do 19 sati u prostoru Vrtića (ex Bernardi – Ivana Grohovca 2, Rijeka) održavat će se proljetni sajam rukotvorina. artBazaar, projekt urbane tržnice, zajednički je projekt Odjela za kulturu Grada Rijeke i udruge artBazaar.

Namjera organizatora je promovirati i poticati lokalne kreativce te ponuditi građanima jednu novu i suvremenu ponudu rukotvorina. Razgovarali smo s voditeljicama udruge artBazaar i organizatorice sajma rukotvorina Lukrecija Tomušić i Tanja Kanazir, ujedno i kreativke koje izrađuju nakit.

Kako je nastala ideja projekta artBazaar i tko su osnivači?

artBazaar, projekt urbane tržnice, idejni je projekt Bibe Šehović Jelušić i Vanje Tataj, u suradnji s riječkim Odjelom gradske uprave za kulturu. Budući da cure nisu mogle nastaviti s radom, mi smo preuzele posao i nadamo se da ga dobro odrađujemo.

Po čemu je artBazaar specifičan?

artBazaar je specifičan po tome što često mijenja lokaciju. Cilj nam je iskoristiti prostore koji su nekad bili u industrijskoj proizvodnji ili su kultna mjesta, a Rijeka ih uistinu ima mnogo. I oduvijek smo animal friendly.

Koliko dugo je aktivna udruga artBazaar?

Udruga artBazaar djeluje od 2014. godine, a osnovana je pod vodstvom Tanje Kanazir i Lukrecije Tomušić.

Koliko je puta održan sajam?

Prvi artBazaar održao se u prosincu 2011. godine, a održava se 4 puta na godinu – u svakom godišnjem dobu. Popraćen je raznim radionicama za djecu i odrasle, izložbama, prezentacijama, humanitarnim akcijama.

Koliko izlagača sudjeluje na sljedećem sajmu ili koliko ih se prijavilo?

Sljedeći artBazaar održat će se 30. i 31. svibnja 2015. od 11:00 do 19:00 u prostoru bivšeg Bernardija. Očekuje vas trideset izlagača s raznovrsnim i s ljubavlju izrađenim rukotvorinama koje će čekati da ih udomite ili poklonite dragoj osobi. Nakit, ukrasi, zdrava hrana, keramičke zdjelice, torbe, ruksaci, prirodna kozmetika, majice, igračke…

Nudite li nekakav popratni program tijekom artBazaara?

Između ostalog, nudimo Hula-hup radionicu. Radionica će se održati 31. svibnja u prosturu ex Bernardija, a cijena ulaznice je 35 kuna. Nudimo i istraživalicu i radionicu za djecu vrtićke dobi i one nižih razreda. U prostorima radionice djeca će moći isprobati razne drevne i zaboravljene senzomotoričke vještine, a djeca će baratati prirodnim materijalima, primjerice drvom, i kreirati vlastitu igračku. Ova radionica će se održati 31. svibnja u 12 sati, a sudjelovanje je besplatno.

Podupire li Grad Rijeka vaš projekt?

Grad Rijeka nam je širom otvorio ruke i podupire nas u našim kreativnim idejama. Grad nam je ustupio prostor i pomaže nam u realizaciji događaja.

Hoće li se artBazaar održati negdje izvan Rijeke?

U planu je artBazaar učiniti i gostujućim sajmom, no o tome više u budućnosti.

artbazzar2