Film

Novi film Wesa Andersona predstavlja povratak korijenima komedije. Hotel Grand Budapest filmski je uradak na principu kojeg bi i ostali redatelji trebali graditi komedije, i to zato što detalji i povezanost likova uz kvalitetne i karizmatične glumce, ukomponirane s odličnom pričom i glazbenom podlogom, ovaj film čine remek djelom sedme umjetnosti.

Brojne kvalitetne komedije pojavile su se 2014. godine, no malo ih se može usporediti s ovom. Britansko-njemački film Hotel Grand Budapest (engl. The Grand Budapest Hotel) snimljen je prema djelima austrijskog pisca Stefana Zweiga, a redateljskom palicom Wesa Andersona (Fantastic Mr. Fox i Moonrise Kingdom). Bitno se razlikuje od ostalih filmova istog žanra, što pokazuju 130 nominacija za prestižne nagrada. Ističe se devet nominacija za Oscara te 76 osvojenih nagrada od kojih su najistaknutije Golden Globes za najbolju montažu slike (komedija i glazba) te BAFTA Awards za glazbu, šminku i kosu, kostimografiju, produkciju, glavnu ulogu, kinematografiju, uređenje, scenarij, zvuk i najbolji film. Glazbu je komponirao sad već slavni Alexandre Desplat (The Imitation GameGodzillaThe Golden CompassThe Curious Case of Benjamin ButtonThe King’s SpeechHarry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 i Part 2).

Glavnog protagonista Monsieura Gustava H. glumi slavni Ralph Fiennes, glumac vrhunskog talenta i karizme, javnosti poznat kao Lord Valdemort iz serijala Harry Potter. Mladi glumac Tony Revolori glumi Zeroa Moustafu, drugog protagonista i potrčka Monsieura Gustava. Vodeća ženska uloga pripala je Saoirse Ronan, mlađahnoj glumici u usponu (City of EmberHannaThe Lovely BonesByzantiumThe Host). Glavnog antagonista Dmitrija Desgoffe und Taxis glumi slavni Adrien Brody, a u ulozi njegova čovjeka za prljave poslove našao se ništa manje poznati Willem Dafoe. Preminulu majku Dmitrija i njegovih sestri utjelovila je velika Tilda Swinton, a njenog odvjetnika Jeff Goldblum, uz kojeg se u ulozi inspektora Henckelsa pojavljuje Edward Norton. Uloga mladog pisca pripala je Judeu Lawu, a ulogu u njegovim poznim godina preuzima Tom Wilkinson. Uz njih glume još i Bill Murray, Harvey Keitel i Owen Wilson.

Jedna od najvećih kvaliteta ovog filma je interakcija među likovima. Odnos između glavnih protagonista prikazan je veselo i krajnje interesantno. Gustave je veoma profinjen gospodin koji svojeg potrčka Zeroa uzima za štićenika kojeg uči hotelijerskom poslu. Tijekom filma oni se oslanjaju jedan na drugog i pomažu si u raznim situacijama. Gustave H., kao pravi mentor, uvijek brani Zeroa, ali ga i upozorava na pogreške koje čini.

Poprište radnje je Republika Zubrowka, imaginarna europska zemlja u Alpama, između dva svjetska rata. Radnja je podijeljena na uvodni dio, pet glava i kraj. Prikazana je kao književno djelo pretočeno na filmsko platno. Okosnica filma su odnos glavnih protagonista i popratne priče vezane uza smrt Madame Céline Villeneuve Desgoffe und Taxis. Nakon njezine smrti radnja se zahuktava. Madame ostavlja Gustavu vrijednu sliku (Dječak s jabukom), čime započinju avanture Gustavea i Zeroa. Ipak, najveći dio filma čini Gustave. Njegov lik dovoljan je da se film pogleda u cijelosti, a Ralph Fiennes odlično se uklopio u priču. Njegovi pokreti, govor, povezanost s drugim likovima i velika karizma sami mogu privući pozornost gledatelja.

Format, glumačka postava i likovi koje tumače dovoljni su da približe film svim ljubiteljima komedije. Međutim, postoje i dvije stvari koje mogu izazvati sasvim suprotnu reakciju. To su ubrzana kamera i humor koji nije svima po volji. Ubrzana kamera podsjeća na filmove iz 60-ih i 70-ih godina. Po tome se Hotel Grand Budapest može usporediti s filmom Bogovi su pali na tjeme. Govor i pokreti djeluju pomalo nestvarno i brzo. Primjerice, prilikom vožnje automobilom slika dobiva na brzini, zbog čega izgleda kao da je netko stisnuo tipku za premotavanje.

U modernom dobu žanr komedije pršti scenama provjerenog, jednoličnog, stoput prožvakanog i unaprijed prepoznatljivog tipa humora. Stoga odmak u prikazu humora može izazvati podijeljene reakcije. Primjer ubrzane kamere je scena spuštanja niz planinu. U njoj Gustave i Zero saonicama love Joplinga, i to s nekoliko nadrealnih skokova. Kameru prati glazba skladna toj situaciji. Cijeli film ispunjen je ubrzanim scenama i pomalo čudnim reakcijama na pojedine situacije. Humor ove komedije je u interakciji likova, naprimjer u mnogim Zeroovim razgovorima s Gustaveom ili Agathom.

Hotel Grand Budapest je film za sve, ali samo ako mu se posveti dužna pažnja i ako se pripazi na detalje u kojima leži bit svega. Problem današnjice je taj što je publika navikla na jednostavne komedije s izraženim humorom prisutnim u klasičnim gegovima. Različitost, tj. vraćanje komedije u prošlost, ovaj naslov čine boljim filmom od ostalih. Film svojom brzinom i gestikulacijom likova donekle podsjeća na stil slavnog Charliea Chaplina. Oni upoznati s filmovima Tima Burtona mogu u nekim scenama prepoznati sličnosti koje se iskazuju uvrnutim smislom za humor. Poput Burtonovih filmova, i Hotel Grand Budapest naslov je za svakog tko voli bizaran humor te povratak korijenima komedije.

Review overview
The Grand Budapest Hotel
?>