DRUŠTVO

Razorni potres u Nepalu jačine 7,9 stupnjeva doslovno je uništio himalajsku državu s 28 milijuna stanovnika. Prema zadnjoj evidenciji, ubio je 6100 ljudi, a spasioci tijela nalaze i šest dana nakon potresa.

„Mrtvačnice su prepune, pa nam je naređeno da spaljujemo tijela odmah nakon što ih izvučemo iz ruševina“, rekao je Raman Lal, pripadnik indijske spasilačke ekipe koja radi zajedno s nepalskim snagama.

Zbog loše povezanosti, pomoć sporo stiže do zabačenih sela, posebice u planinskim dijelovima zemlje. Nepodnošljiv smrad tijela pod ruševinama u glavnom gradu Kathmanduu otežava povratak stanovnika kućama. Dosad je oštećeno preko 600.000 tisuća kuća, što prisiljava brojne Nepalce na to da spavaju pod vedrim nebom.

Nepalski ministar financija Ram Sharan Mahat procijenio je da su najmanje dvije milijarde dolara potrebne za obnovu kuća, bolnica, vladinih ureda i povijesnih zgrada te je apelirao na pomoć međunarodne zajednice.

„Ovo je tek početna procjena i trebat će dosta vremena kako bismo izračunali prave troškove obnove“, rekao je Mahat.

Potres koji je pogodio Nepal 25. travnja zadao je težak udarac bogatoj kulturnoj baštini himalajske nacije i ostavio u ruševinama tri stara kraljevska trga – u Patanu, Katmanduu i Bhaktapuru. Na Trgu Durbar u Patanu, upisanog u svjetsku baštinu UNESCO-a, u dolini Katmandua bogatoj hinduističkim hramovima, kipovima i kraljevskim palačama, na mjestu hramova ostale su gomile kamenja.

„Potres je pogodio 90 % znamenitosti. Teško je procijeniti gubitke“, rekao je Bhesh Narayan Dahal, glavni direktor odjela za arheologiju.

Na Trgu Durbar u Patanu u petak je 500 nepalskih policajaca i vojnika pretraživalo ruševine u pokušaju spašavanja, a radi ponovne izgradnje.

Predstavnik UNESCO-a kazao je da postoje arhitektonski nacrti za urušene spomenike, što bi trebalo omogućiti da budu rekonstruirani kao što je to već bilo učinjeno nakon potresa 1934. godine.

?>