Zabava

Dinosaur veličine goluba koji ima krila šišmiša otkriven je u Kini. Taj čudnovati stvor naziva Yi qi mogao bi biti karika koja nedostaje u procesu evolucije, piše znanstveni časopis Nature u izdanju od 29. travnja.

Primitivni rođak ptica Yi qi imao je krila, ali ne od perja, već od membrane kojima je letio kao šišmiš ili leteća vjeverica.

„Ne znamo je li Yi qi lepetao krilima ili lebdio ili je činio oboje, ali je zacijelo razvio tip krila koji je jedinstven u kontekstu prijelaza s dinosaura prema pticama“, ističe profesor Xu Xing s Instituta za paleontologiju kralježnjaka u Pekingu.

Minijaturni dinosaur s krilima šišmiša pripada rodu Tiranosaura, a njegovo ime Yi qi na mandarinskom jeziku znači čudno krilo.

Bat-winged-dino-_Y_3285727b Cropped

Čudnovati mješanac težio je oko 380 grama, a živio je prije otprilike 160 milijuna godina. Imao je zube, a smatra se da je bio svežder. Ekipa koja je pronašla Yi qia našla je i perje duž njegova skeleta, no ono je usko i končasto. Pravo iznenađenje je, međutim, čudnovata, lagano svinuta koštana šipka duga 13 centimetra koja na svakom zapešću završava s tri artikulirana prsta. Takvu strukturu posjeduju šišmiši i leteće vjeverice u kojima drži aerodinamičnu membranu.

Znanstvenici nagađaju da je mali stvor neka vrsta prerane leteće vjeverice.

„Takva koštana šipka evoluirala je iz drugih skupina, no prvi je put pronađena kod jednog dinosaura. Yi qi bi, dakle, mogao predstavljati bizarno evolutivno iskustvo koje je u konačnici propalo“, navodi Institut za paleontologiju iz Pekinga.

Yi qi je pripadao porodici Scansoriopterygidae, malih pernatih dinosaura koji su postojali za vrijeme srednje i kasne jure. Imao je duge prste kojima se mogao penjati po drveću. Njegovi su fosili pronađeni samo u Kini.

?>