DRUŠTVO

Predavanje na temu zloupotreba umjetne inteligencije

U sklopu izbornog kolegija Novinarska radionica, kojeg vodi profesorica Lidija Dujić, u srijedu, 24. travnja 2024., održano je gostujuće predavanje. Naziv predavanja bio je „A(l) je to!“, a tema je bila zloupotreba umjetne inteligencije. Predavanje je vodila studentica prve godine diplomskog studija Komunikologije, medija i novinarstva Morena Martinović.

Zloupotreba umjetne inteligencije

U posljednje vrijeme raste sve veća zabrinutost zbog zloupotrebe naprednih tehnologija, posebno umjetne inteligencije, kojom se manipulira medijskim sadržajem. S porastom dostupnosti alata za generiranje lažnih slika i audio zapisa, pojavljuje se ozbiljna prijetnja informacija koje su nam dostupne. Ovi mediji mogu biti vrlo uvjerljivi i teško ih je razlikovati od stvarnih, što otvara vrata različitim oblicima zlouporabe, uključujući širenje lažnih vijesti.

Gostujuće predavanje studentice Morene Martinović

„Prezentaciju svog završnog rada, čija je tema vezana uz umjetnu inteligenciju, smatram važnom jer je umjetna inteligencija danas vrlo napredna. Zloupotreba umjetne inteligencije može biti vrlo moćna, ali to se često ne primjećuje. Smatram kako je za sadašnje i buduće studente Komunikologije, medija i novinarstva važno to spoznati kako bi mogli razaznati što je istina, a što laž te što taj napredak umjetne inteligencije može učiniti u svijetu medija.“, izjavila je Morena Martinović nakon održanog predavanja.

Predavanje su slušali studenti druge godine preddiplomskog studija Komunikologije, medija i novinarstva. Tijekom predavanja studenti su naučili kako se zloupotrebljava umjetna inteligencija u stvaranju sadržaja i vijesti na internetu. Morena Martinović tijekom cijelog predavanja voditelja je interakciju sa studentima, povećavajući njihov interes

Ovo predavanje je kao i svako imalo cilj, a to upoznati studente druge godine navedenog studija s problemom koji predstavlja umjetna inteligencija, a studenti su pokazali veliki interes za tu temu, postavljajući brojna pitanja voditeljici prezentacije.

Kao studentica koja je također slušala ovo predavanje, mogu reći da je vrlo bitno podići svijest o širenju lažnih informacija, ali također znam da postoji dug put do efikasnog rješenja ovog problema uz sve mogućnosti koje nam AI (umjetna inteligencija) pruža.