Uncategorized

„Kad nekome pomognem, ispunjena sam i predivno se osjećam“, priča nam Doroteja, volonterka socijalne samoposluge „Kruh sv. Antuna“. Slično razmišlja i njezina kolegica Kata. Kaže, život joj ima više smisla kad izađe iz sebe da bi razumjela druge.

Doroteja i Kata rade u dobrotvornoj udruzi koju su u Varaždinu otvorili članovi Franjevačkog svjetovnog reda i FRAME, potaknuti dobrim iskustavima njihovih kolega iz Rijeke. Danas ondje 600 korisnika može dobiti, ne samo osnovne živežne namirnice i potrepštine, nego i toplu riječ i osmijeh volontera. Detalje o spomenutom projektu doznajemo od voditeljice Mare Bago.

PRESSEDAN: Otkud ideja da se osnuje socijalna samoposluga?

Prateći rad Socijalne samoposluge u Rijeci, u travnju prošle godine došli smo na ideju da se i u Varaždinu pokrene nešto slično. Grad nam je dao na korištenje prostor od 160 kvadrata u ulici Josipa Kozarca 26. Police i pult su financirali Caritas Varaždinske biskupije i Varaždinska županija. Rabljena, ali dobro očuvana računala donirali su Fakultet organizacije i informatike i banke iz Varaždina, stolove i stolice dobili smo od varaždinskih fratara, a cijeli prostor uredili su volonteri. U studenom smo imali prvu veliku akciju prikupljanja namirnica i higijenskih potrepština po osnovnim i srednjim školama u Varaždinu i županiji. S tim smo počeli.

PRESSEDAN: Tko financira udrugu i koliko imate volontera?

Jedan dio financiranja pokriva Grad Varaždin, a drugi dio građani donacijama. Novčane donacije su potrebne radi troškova režija, plakata, letaka, bannera, uredskog materijala i majica za volontere. Stalnih volontera ima oko 50, a još je toliko povremenih.

PRESSEDAN: Kako izgleda jedan dan u socijalnoj samoposluzi?

Samoposluga radi utorkom od devet do 12 i četvrtkom od 16 do 19, no i prije radnog vremena korisnici već čekaju pred ulazom. Svi koji su već evidentirani dobiju redni broj i onda ulaze. Od onih koji dolaze prvi put traže se podaci i provjerava se je li korisnik primatelj pomoći za uzdržavanje u Centru za socijalnu skrb, ima li možda  preporuku iz neke druge ustanove, poput Crvenog križa ili župnog Caritasa, odnosno treba utvrditi da je osoba zaista u potrebi. Svaki korisnik dobije korisnički karton, a paket hrane dobiva jednom mjesečno. Sve se evidentira preko računala. S korisnicima se uvijek i porazgovara, ljudi nam se malo pojadaju, ali se s njima i nasmijemo. Na kraju se police ponovno popune namirnicama, sve se počisti, pospremi i to je to.

PRESSEDAN: Kako izgleda rad volontera kod trgovačkih centara?

Prikupljanje namirnica u trgovačkim centrima obavlja se subotom. Volontira se u tri smjene, u svakoj smjeni nekoliko volontera. Na ulazu u trgovački centar po dva volontera dijele letke kupcima na kojima ih se informira za koga i koje namirnice se prikupljaju. Kupci pri izlasku iz trgovačkih centara mogu odložiti namirnice u za to već pripremljene košare gdje ih voditelj smjene popisuje. Poslije zadnje smjene volonteri kombijem sve namirnice odvoze u samoposlugu.

socijalna_samoposluga05

PRESSEDAN: Što dobivaju vaši korisnici?

Četveročlana obitelj u osnovnom paketu dobije 4 kg brašna, tjesteninu, ulje, šećer, sol, rižu, konzervu graha, šampon ili gel za tuširanje, pastu za zube i sapun, a za djecu kašice, namaze, čokolade, grickalice, drugu dječju hranu i pelene ako ih imamo. No uvijek se još nešto doda ako imamo, paštete, narezaka, gotove juhe, toaletnog papira…

PRESSEDAN: Tko sve može volontirati?

Volontirati može svatko tko za to ima volje. I tko je pristojan i strpljiv.

PRESSEDAN: Povećava li se broj vaših korisnika?

Svaki tjedan se povećava. Počeli smo sa stotinjak korisnika, a sad ih je već blizu 600.

PRESSEDAN: Ima li uvijek dovoljno namirnica za sve potrebite?

Za sad, hvala Bogu, ima dosta namirnica. Najčešće nam ponestane higijenskih potrepština poput gela  za tuširanje, šampona za kosu, deterdženta za rublje i posuđe, ali nam nedostaje i dječje hrane te pelena.

PRESSEDAN: U jednim varaždinski medijima izašla je kritika građana kako u socijalnu samoposlugu dolaze i oni koji voze skupe automobile. Jeste li i vi to primijetili?

Ne. Možda ih neko od poznanika, rođaka ili susjeda doveze ako dolaze iz daljega. Možda ljudi pod limuzinama smatraju mercedese stare po 30 godina u kojima dolaze romske obitelji.

PRESSEDAN: Imate li planove za nove projekte?

Za sad trebamo dobro uhodati postojeći projekt. Ali planiramo ga s vremenom proširivati pa ponuditi stručne razgovore s korisnicima, pravnu pomoć, instrukcije za školu i slično.