Film

Pred nama je svečanost 87. dodjele Oscara u organizaciji američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti (AMPAS). Domaćin svečanosti koji će nas voditi programom dodjele bit će glumac Neil Patrick Harris, široj javnosti poznat po ulozi Barneya Stinsona u seriji Kako sam upoznao vašu majku. Datum ceremonije zakazan je za 22. veljače 2015., a prijenos uživo moći ćete pratiti na HRT-u s početkom u 0:50 sati.

U nastavku vam donosimo pregled nominacija u kategoriji za najbolji film:

Snajperist (American Sniper)

Ratna drama Clinta Eastwooda bazirana na istoimenoj knjizi koja je autobiografija Chirsa Kylea, najsmrtonosnijeg i najučinkovitijeg snajperista u američkoj vojnoj povijesti koji je usmrtio 255 ljudi. Američkog specijalca i pripadnika elitnog odreda SEAL utjelovio je Bradley Cooper. Poslan je u Irak kako bi štitio svoje suborce, no Kyle postaje poznat i s neprijateljske strane. Usprkos opasnosti i strahu obitelji, Chris je odradio četiri misije u Iraku slijedeći moto američke mornarice – „Ne ostavljaj ni jednog čovjeka iza sebe“. Nakon što se vratio kući supruzi Tayi Renae (Sienna Miller) i djeci shvatio je da se radi o ratu u kojem ne može pobijediti.

Svjetska premijera bila je 11. studenog 2014. godine, a film je u kratkom roku napunio kinodvorane i zabilježio velik financijski uspjeh. Najuspješniji je ratni film u Sjevernoj Americi, a definitvno i najuspješniji film Clinta Eastwooda. Na meti je brojnih filmskih kritičara, no uglavnom bilježi pozitivne kritike. Broji šest nominacija za Oscara među kojima se ističu nominacije za najbolji film, najbolji adaptirani scenarij te najboljeg glumca.

Birdman

Show business satira u kojoj je glavni junak Riggan Thomson (Michael Keaton). Godinama je poznat po davnoj trash ulozi superjunaka Birdmana. Kako bi se napokon odlijepio od žutog ptičjeg kostima, posrnuli Riggan planira postaviti predstavu na Brodwayu. Osim što ju je režirao te je postavio scenarij, jedan je od glumaca. No, na svom putu shvatit će da nije tako jednostavno biti slavan.

Ključ Birdmana su sjajno izvedeni vizualni efekti na kojima je radio Emmanuel Lubezki. On je upravo zbog efekata dobio Oscara za film Gravitacija.

Počeo se prikazivati 29. siječnja 2015., a za nagradu Oscar nominiran je u 9 kategorija: za najbolji film, najboljeg redatelja, originalni scenarij, glavnog glumca, sporednog glumca, sporednu glumicu, kameru, montažu zvuka te miks zvuka.

Odrastanje (Boyhood)

Kultni američki redatelj Richard Linklater napravio je ovaj jedinstveni film u povijesti kinematografije. Naime, isti glumci snimani su u razdoblju od 12 godina, a time je definitivno jedan od glavnih konkurenata za zlatni kipić. Osim što niže bezbroj pozitivnih kritika i komentara, neki ga čak prozivaju vrhunskim remek-djelom.

Boyhood je film o odrastanju dječaka kojem su se roditelji razveli kad je imao samo šest godina. Ključ je u tome što stalno koristi iste glumce među kojima je središnju ulogu odigrao upravo dječak. Kako bi obuhvatio cijelo njegovo djetinjstvo i sazrijevanje, morao je snimati svega par scena godišnje, i to punih 12 godina!

Film kronološki prati odrastanje malenog Masona (Ellar Coltrane) od šeste do osamnaeste godine života. Najveći utjecaj na njega ima razvod njegovih roditelja, Olivie (Patricia Arquette) i Masona Sr. (Ethan Hawke). Od klasičnih dječjih nepodopština i ulaska u pubertet pa sve do prvog zaljubljivanja i završetka srednje škole, Boyhood vrlo vjerno prenosi način na koji se ljudi mijenjaju.

S ovogodišnjeg filmskog festivala u Berlinu odnio je nekoliko nagrada, među kojima i Srebrnog medvjeda za najboljeg redatelja. Film je bio nominiran za pet Zlatnih globusa. Osvojio je Best Motion Picture – drama, nagrade za najboljeg redatelja i najbolju sporednu glumicu (Arquette). Također broji šest nominacija za Oscara, i to za najbolji film, najboljeg redatelja te nominacije za glumu Arquette i Hawke.

The Grand Budapest

Priča o prijateljstvu, časti i ispunjenim obećanjima. Redatelj i autor je Wes Anderson, a nastao je prema priči Andersona i Huga Guinnessa. Svoju priču Anderson je smjestio u grad s toplicama u izmišljenoj zemlji alpske Republike Zubrowke. U njoj je estetikom stvorio povijest 20. stoljeća koja je identična onoj u istočnoj Europi, s fašistima koji preuzimaju 30-ih godina i komunističkim režimom nakon toga.

U središtu radnje filma je uloga Monsieura Gustavea (Ralph Fiennes). Prati njegove pustolovine u poznatom europskom hotelu između dva svjetska rata. Zero Moustafe (Tony Revolori), zaposlenik hotela, postaje njegov najpouzdaniji prijatelj. Priča uključuje krađu i pronalazak neprocjenjive renesansne slike, nemilosrdnu borbu za ogromno obiteljsko bogatstvo i slatku ljubavnu poslasticu, a sve to uz nagle i drastične promjene na europskom kontinentu.

Film britansko-njemački koprodukcije financiran je od strane njemačkih financijskih tvrtki i filmskih organizacija sniman je u Njemačkoj. Prikazuje se od travnja prošle godine, a osvojio je Zlatni globus za najbolji film – komedija ili mjuzikl te zaradio još tri nominacije za Zlatni globus uključujući i najboljeg redatelja za Andersona. Osvojio je i devet nominacija za Oscara.

Igra oponašanja (The Imitation Game)

Igra oponašanja je dramatični prikaz života i rada jednog od najneobičnijih heroja Britanije, Alana Turinga (Benedict Cumberbatch).

Tijekom zime 1952. godine britanske vlasti ušle su u njegov dom kako bi istražile prijavljenu provalu. Umjesto istrage uhapsili su Turinga te su ga optužili za „ogromnu nemoralnost“ koja je dovela do osude, i to zbog krivičnog delikta homoseksualnosti. Oni koji su ga optužili nisu znali da inkriminiraju pionira moderne kompjutorizacije. Turing je zaslužan za razbijanje koda njemačkog stroja Enigma iz Drugoga svjetskog rata. On je pod ogromnim pritiskom pomogao skratiti trajanje rata, čime je spasio tisuće života.

Film je režirao Morten Tyldum, a scenarij je napisao Graham Moore. Broji 8 nominacija za nagradu Oscar, i to za najbolji film, najboljeg redatelja, glavnog glumca, prilagođeni scenarij, sporednu glumicu, montažu, originalnu glazbu te scenografiju. Nominiran je za nagradu Zlatni globus u pet kategorija: najbolji film (drama), glavna muška uloga, sporedna ženska uloga, scenarij i originalna glazba. Emitira se od prošlog mjeseca ove godine.

Selma

Još je jedan film s liste Oscara povijesne tematike, no u žanru drame. Kronika je slavne kampanje Martina Luthera Kinga i njegovih istomišljenika za jednaka prava glasača afroameričkih građana u gradu Selma (Alabama), gdje se vodila jedna od najvažnijih bitaka za Afroamerikance u povijesti SAD-a. Događanja u filmu su neporecivo zauvijek izmijenila sliku Sjedinjenih Američkih Država. Osim Cube Goding Jr., u filmu se pojavljuje i popularna voditeljica Oprah Winfrey.

Selma je premijerno prikazan 9. siječnja 2015. godine. Film ima četiri nominacije za Zlatni globus uključujući Best Motion Picture – drama, najboljeg redatelja i najboljeg glumca, a osvojio je nagradu za najbolju originalnu pjesmu. Također, na ovogodišnjoj dodjeli zaradio je nominacije za najbolji film i najbolju originalnu pjesmu.

Teorija svega (The Theory of Everything)

Iako Teorija svega nosi ime prema jednoj od najpopularnijih knjiga genijalnog fizičara Stephena Hawkinga, film je snimljen prema biografiji njegove supruge Jane s kojom je proveo 30 godina u braku.

Nakon susreta s Jane na Cambrigeovom studiju kozmologije gdje traži objašnjene svemira, Hawkingu je ubrzo dijagnosticiran ALS. Film nas vodi kroz ključne događaje njihovoga zajedničkog života. Usprkos liječnicima koji su briljantnom fizičaru prognozirali još samo dvije godine života, Stephen i Jane dobili su troje djece. Stephen je unatoč bolesti, gubitku govora i lošim prognozama liječnika postao najpoznatiji znanstvenik današnjice, a to zahvaljujući cijelom nizu bestselera u kojima je popularizirao vrlo složena pitanja moderne fizike te jedinstvenim predavanjima održava i danas.

Film se prikazuje od 22. siječnja 2015., a nominiran je u 5 kategorija: za najbolji film, glavnog glumca, glavnu glumicu, prilagođeni scenarij, originalnu glazbu. Također, dobitnik je 2 Zlatna globusa: Eddie Redmayne za glavnu mušku ulogu i Johann Johannsson za originalnu glazbu. Nominiran je za nagradu Zlatni globus za najbolji film i glavnu žensku ulogu (Felicity Jones).

Ritam ludila (Whiplash)

Američka glazbena drama iz 2014. godine koju je napisao i režirao Damien Chazelle. U filmu je glavnu ulogu ostvario Miles Teller koji glumi mladog jazz svirača bubnjeva koji pohađa jednu od najboljih glazbenih školi u zemlji, a njegov učitelj je neustrašivi maestro jazza (J. K. Simmons). Andrew Neiman (Miles Teller) želi se probiti na vrh i postati jedan od najboljih svirača bubnjeva ikad. Njegova strast za postizanjem savršenstva vrlo brzo prerasta u opsesiju, a nemilosrdne metode učitelja nastavljaju ga gurati do ruba njegovih mogućnosti.

Film je svoju svjetsku premijeru imao 16. siječnja 2014. godine kad je službeno otvorio filmski festival u Sundanceu. Nedugo nakon premijere, međunarodna prava za distribuciju otkupila je kompanija Sony Pictures.

Nominiran je za nagradu Zlatni globus za sporednu mušku ulogu (J. K. Simmons) te za nagradu Oscar u sljedećim kategorijama: najbolji film, sporedni glumac, prilagođeni scenarij, montaža, miks zvuka.

?>