Film

Zauvijek, kratak dokumentarni eksperimentalni film varaždinke Monike Rusak, diplomirane magistrice medijske umjetnosti i prakse (Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci), bit će premijerno prikazan u petak, 11. prosinca, u prostorima Filodrammatice u Rijeci s početkom u 20 sati.

Riječ je o diplomskom projektu Monike Rusak koji je nastao pod mentorstvom Nadije Mustapić (MFA) i dodatnim mentorstvom Ingeborg Fülepp, mag. art., i to unutar modula Intermedija diplomskog studija Medijska umjetnost i praksa Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Film traje 15 minuta, a govori o prolaznosti života i (us)trajnosti najvećih životnih vrijednosti. U filmu su korišteni zvučni zapisi dokumentarnih snimki razgovora s glavnom protagonisticom R. J. (88), oko čije se životne priče gradi nelinearni narativ. Prolaznost života prikazana je simbolikom vode (kao glavnog pokretača priče) koja u prenesenom značenju prikazuje izgubljenu ljubav glavne protagonistice, a prikazi pejzaža uz Dravu kod Varaždina – kao i ostale scene u kojima se voda pojavljuje u različitim oblicima – glavni su okviri unutar kojih se odvijaju prošlost i sadašnjost jedne žene.

Želja je mlade redateljice govoriti o trećoj dobi života i ljubavi (kao glavnom osloncu u starosti) koja ne treba predstavljati tugu, već sreću u kojoj treba uživati u svakom trenutku. Svaku životnu dob treba shvatiti, prihvatiti i u njoj pronaći samog sebe te ostvariti zadovoljstvo u okolini u kojoj se nalazimo.

Film je sniman 2015. godine u Domu za starije i nemoćne u Varaždinu i na lokacijama uz rijeku Dravu. Proces izrade filma aktivirao je studente suradnike oko aktivnosti vezanih uz produkciju, promociju i prezentaciju filma. Kao takav, potiče mlađe umjetnike i studente na bavljenje bitnim problemima društva i/ili pojedinaca, i to slobodnijom filmskom formom.

Produkcija: Akademija primijenjenih umjetnosti, diplomski studij Medijska umjetnost i praksa.

Produkciju i promociju filma sufinanciraju Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Studenski kulturni centar u Rijeci (SKC).

Režiju i scenarij potpisuje Monika Rusak, a kamerman je Luka Smuk. Za montažu slike i zvuka zaslužni su Luka Smuk i Monika Rusak, a u ulogama su Ružica Juras, Dajana Jurman-Osip, Morena Matijašević, Nikol Čačić, Liberta Mišan.

Scenografija je djelo Liberte Mišan, kostimografkinja je Melanija Rusak, a za šminku je zaslužna Ema Kerekeš (E’line studio Varaždin). Vizualni identitet potpisuje Denis Barbić.

Svoje mjesto u publici na dan premijere potrebno je rezervirati SMS-om na broj 098/908-1326 ili e-poštom na morusak@gmail.com, i to do dana premijere (11. prosinca) do 18 sati.