Književnost

Ne znate tko je Marija Jurić Zagorka i zašto je hvaljena i nakon toliko godina? Vrijeme je da saznate ili da se jednostavno prisjetite najpopularnije hrvatske spisateljice i novinarke.

Iako smo već proslavili njezin 143. rođendan, jedan dan nije dovoljan za prvu hrvatsku novinarku. Koprivnička Knjižnica i čitaonica Fran Galović organizira predavanje na temu Što je nama Marija Jurić Zagorka danas i što smo mi njoj?. Predavanje se simbolično održava 8. ožujka, na dan žena, s početkom u 11:30 u koprivničkoj Gimnaziji Fran Galović.

Predavanje će održati profesorica Mirloslava Vučić, renominirana urednica Školske knjige. Svoju strast prema Zagorkinom stvaralaštvu želi podijeliti upravo koprivničkim srednjoškolcima. Kaže: „Da je Marija Jurić Zagorka Engleskinja, čitao bi je cijeli svijet!“

Vučić će predstaviti svoju proširenu verziju Zagorkinih djela. Romani su objavljeni cjeloviti i bez preinaka.

Zagorka se cijeli život borila za ravnopravnost žena te je pokrenula Ženski list, prvi ženski časopis u Hrvatskoj. Za vrijeme njezina stvaranja hrvatski jezik još nije imao imenicu ženskog roda za zanimanje novinar. Dođite na predavanje i doživite svijet u kojem je živjela.