Hrvatska

U Koprivnici se jučer, 15. travnja, tradicionalno obilježila 75. godišnjica osnutka koncentracijskog logora na Danici. Simboličan je to spomendan kojim se želi podsjetiti na početak jednoga mračnog razdoblja hrvatske povijesti. Logor Danica bio je prvi koncentracijski logor u novoproglašenoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, organiziran po uzoru na nacističke logore. Kroz njega je prošlo više od 5 600 ljudi.

Sam događaj organizirali su Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, Muzej grada Koprivnice, Gimnazija Fran Galović i Udruga za edukaciju i promicanje ljudskih prava Židovska općina Koprivnica. Program je započeo okupljanjem na spomenutom području u 10:30, nakon čega je uvodnu riječ imao ravnatelj Muzeja grada Koprivnice Marijan Špoljar.

DSC_0895

U 11 sati, prema programu, položeni su vijenci, a spomendan se nastavio u sklopu izložbe u Muzeju grada Koprivnice, gdje se održala izložba Donacija dr. Zdravka Dizdara: Danica, prvi koncentracijski logor u NDH 1941. – 1942. Radi se o dokumentaciji koja prikazuje kako je izgledao rad logora u spomenutom razdoblju, od osnutka do ukidanja.  Donacija je to proizašla iz višedesetljetnoga istraživačkog rada dr. Zdravka Dizdara.

DSC_0872

Spomen-područje Danica nalazi se na samom rubu Koprivnice, pokraj današnje industrijske zone. Od ostataka izvornog logora ostao je vodotoranj, jedan od prepoznatljivih simbola Koprivnice. Vodotoranj je bio dio industrijskog kompleksa koji je na tom području izgrađen početkom 20. stoljeća, a do početka Drugoga svjetskog rata više nije bio u funkciji. Za vrijeme NDH uglavnom je korišten kao promatračnica, ali i kao mjesto zlostavljanja pojedinih logoraša. U spomen žrtvama koje su poginule u ovom logoru, cvijeće je ostavljeno i ispred ulaznih vrata vodotornja.

DSC_0777

Koncentracijski logor Danica zatvoren je ujesen 1942.

?>