Spajanje Filozofskog fakulteta i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta pokazatelj je buđenja moći Crkve
Već se tjednima ne sliježe prašina oko integracije Filozofskog fakulteta u Zagrebu (FFZG) s Katoličkim bogoslovnim fakultetom (KBF). Studenti Filozofskoga na sjednici Fakultetskog vijeća jasno su dali do znanja da će bojkotirati nastavu jer se ne slažu sa spornim ugovorom.
Prema planu integracije, dva fakulteta imala bi zajedničke, dvopredmetne studije. Neki na Filozofskome smatraju kako bi takvo povezivanje bilo na štetu njihovih studenata. Zbog svega toga podnesena je i prijava pučkoj pravobraniteljici.
Nakon ponovljenih pregovora, na odsjeke FFZG-a stiže nešto izmijenjeni prijedlog ugovora koji, za razliku od prve verzije, ne predviđa mogućnost da studenti KBF-a upisuju studije na FFZG-u bez prijemnog ispita. Ovom se verzijom predlaže suradnja kakva već postoji u bolonjskom sustavu, odnosno kakvu FFZG ima s nekim drugim fakultetima. Ideja je da se ugovorom čvršće regulira suradnja, i to na neodređeno vrijeme.
No kritičari iz redova studenata i profesora FFZG-a i dalje ga smatraju neprihvatljivim i nepotrebnim jer bolonja ionako omogućuje dovoljnu interdisciplinarnost. Dok suradnju s PMF-om (koja omogućuje paralelni studij povijesti na FFZG-u i geografije na PMF-u), baš kao i suradnju s Akademijom likovnih umjetnosti (koja likovnjacima omogućuje upis povijesti umjetnosti na FFZG-u), vide kao prirodnu, u integraciji s KBF-om, osobito onakvom kakva je predložena, ne vide nikakvu logiku, već samo stvaranje nelojalne konkurencije, gubitak neovisnosti, desekularizaciju i klerikalizaciju.
Zašto su studenti Filozofskog fakulteta nezadovoljni i nakon promjena ugovora? Možda zato što studenti koji su završili KBF na tržištu rada nisu rangirani jednako kao studenti Filozofskoga. Njima ne treba natječaj ako požele raditi u školi jer na radno mjesto vjeroučitelja dolaze s preporukom Crkve i svojim krsnim listom. To bi značilo da će se pojedinac koji je paralelno studirao na Filozofskom fakultetu i Katoličkome bogoslovnom fakultetu moći javiti za posao iz bilo koje struke koju je završio, a zbog preporuke Crkve bit će primljen prije nekoga tko je diplomirao samo na FFZG-u.
Mogli bismo postaviti i sljedeće pitanje: zašto se već godinama poteže ideja o spajanju i zašto je spajanje potrebno? Je li to u cilju Crkve kako bi mogla kontrolirati što više institucija?
U medijima sve češće slušamo o tome kako Crkva ulazi u politiku i kako naši političari jačaju njezin proračun. Nedavno je i sam Papa primio hrvatskog premijera Oreškovića. Je li to još jedan udar institucije koja je davno, i to s dobrim razlogom, izgubila pravo vladanja u sekularnoj državi?
No, da ne skrenemo s teme, studentima FFZG-a potrebna je podrška. Dragi studenti Sveučilišta Sjever, morate se probuditi jer možda već sutra Crkva poželi nadzor nad slobodom medija. Možda netko s KBF-a dobije mogućnost upisa dvopredmetnog studija i na našem Sveučilištu. Pitate se što bi to značilo? E, dragi studenti, to bi značilo da ćete vi teže pronaći posao jer iza vas neće stajati Crkva sa svom svojom moći i privilegijama.
Zato, dragi kolege, studenti Sveučilišta Sjever, dajmo podršku kolegama s FFZG-a. Dođite na tribinu koja će se u četvrtak, 22. travnja 2016., održati na našem Sveučilištu. O točnom vremenu i gostima obavijestit ćemo vas naknadno (obavijesti u Pressedanu i na mrežnim stranicama Sveučilišta). Danas mijenjamo budućnost. Zato ne zatvarajte oči, već budite dio povijesti.