DRUŠTVO

Zakon o umjetnoj inteligenciji

Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi Zakon u svijetu koji regulira umjetnu inteligenciju, stupa na snagu u lipnju. To je nedavno potvrdilo Vijeće Europske unije, nakon što ga je u ožujku donio Europski parlament, javlja HINA. Očekuje se da bi mogao usmjeriti globalni standard za reguliranje tog područja.

Zakon o umjetnoj inteligenciji za studente

Studente Sveučilišta Sjever bit će važno upoznati s tim Zakonom. Primjena Zakona utjecat će na korištenje umjetne inteligencije u svim područjima. Zakon o umjetnoj inteligenciji primjenjuje se samo na područja koja pokriva zakonodavstvo EU-a i predviđa izuzeća poput sustava koji se koriste isključivo u vojne i obrambene svrhe te u istraživačke svrhe. Tako će na primjer studenti komunikologije, multimedije i odnosa s javnostima morati znati kako taj Zakon utječe na regulaciju autorskih prava, prikupljanje podataka za treniranje sustava umjetne inteligencije, automatizaciju novinarskih i drugih komunikacijskih procesa i drugo. Studenti graditeljstva o primjeni tehnologija umjetne inteligencije za postizanje veće sigurnosti gradilišta, smanjenja količine otpada i podizanja učinkovitosti, a studenti prehrambene tehnologije o razvoju funkcionalne hrane i smanjenju bacanja hrane.

Cilj novog Zakona je poticanje razvoja i prihvaćanja sigurnih i pouzdanih sustava umjetne inteligencije na jedinstvenom tržištu EU-a. Također kao i osigurati poštivanje temeljnih prava građana EU-a te potaknuti ulaganja i inovacije na području umjetne inteligencije u Europi. Što je veći rizika nanošenja štete društvu veće, tim su pravila zakona stroža.

Umjetna inteligencija ne smije biti diskriminirajuća

Belgijski državni tajnik za digitalizaciju Mathieu Michel rekao je “Ovaj Zakon, prvi takve vrste u svijetu, prekretnica je za EU, a odnosi se na globalne tehnološke izazove koji stvaraju prilike za naša društva i gospodarstva.”

Novi Zakon razlikuje četiri vrste umjetne inteligencije sukladno riziku koje sa sobom nose. Sustavi umjetne inteligencije s vrlo ograničenim rizikom, poput video-igara igrica ili filtera za neželjenu elektroničku poštu morat će zadovoljavati samo blage propise transparentnosti. Visokorizični sustavi umjetne inteligencije morati će ispunjavati niz zahtjeva i obveza da bi bili odobreni na tržištu EU-a.

Zakon o umjetnoj inteligenciji zabranjuje sustave umjetne inteligencije koje pojedince društveno vrednuju i razvrstavaju u određene kategorije. To bi značilo po rodu, rodnom identitetu, rasi, etničkom podrijetlu, migracijskom statusu, državljanstvu, političkom uvjerenju, seksualnoj orijentaciji, vjeroispovijesti i slično. Pod umjetnom inteligencijom neprihvatljivog rizika smatra se pohranjivanje fotografija prikaza lica s interneta ili snimaka CCTV-a,  snimaka prepoznavanje emocija na radnom mjestu i u školama, društveno bodovanje, prediktivno policijsko djelovanje isključivo na profiliranju osobe.

Građani će moći podnositi pritužbe

Važno je znati da će građani moći podnositi pritužbe na sustave AI-ja koji ugrožavaju njihova prava. Da bi se osigurala ispravna provedba novog Zakona predviđa se uspostava nekoliko tijela. To bi podrazumijevalo ured za umjetnu inteligenciju unutar Komisije, znanstveni paneli neovisnih stručnjaka za potporu provedbenim aktivnostima i drugo.

?>