Film

Trilogija Različita: Pubunjena ne nudi ništa revolucionarno u odnosu na prvi film iz serijala. Više akcije i mračnija tematika jedini su noviteti, a sve ostalo tek je mala nadogradnja već viđenog. Tu spada klasična borba pozitivaca protiv onih koji žele ugušiti njihovu pobunu – baš kao što kaže i sam naslov. Glumci su ostali isti, no nisu unijeli dovoljno dubine svojim likovima. Nastavci koji se nalaze u sredini trilogije obično služe samo kao nadopuna priči, što često rezultira pomalo monotonim sadržajem.

Različita je djelo mlade američke spisateljice Veronice Roth. Drugi film iz trilogije na filmsko platno prenio je Robert Schwentke, njemački redatelj koji iza sebe ima dva poznatija filma – Red i R.I.P.D. Očito je da Schwentke uživa povjerenje Lionsgate Films studija jer su ga odlučili angažirati i za prvi dio posljednjeg nastavka trilogije koji bi svjetlo dana trebao ugledati 2016. godine. Za glazbu se pobrinuo američki kompozitor Joseph Trapanese koji je sudjelovao u izradi glazbe filmova Percy Jackson i Olimpijci: Kradljivac gromovaTron: Nasljedstvo te treće i četvrte sezone serije Dexter.

U nastavku filma Različita iz 2014. Shailene Woodley (NasljedniciSpektakularna sadašnjicaKrive su zvijezde) i Theo James (Underworld: Buđenje) ponovo su vodeći duo, i to kao Beatrice Tris Prior i Tobias Four Eaton. Jeanine Matthews, glavnu negativku i vođu Učenih, i dalje tumači Kate Winslet koja je svjetsku slavu stekla ulogom u filmu Titanic redatelja Jamesa Camerona. Ulogu Tobiasove majke Evelyn Johnson-Eaton preuzela je Naomi Watts (Krug, Krug 2, King Kong, Nemoguće, Birdman), a svoje uloge repriziraju i Miles Teller (Projekt X, Potpuno punoljetan, Ritam ludila) kao Peter Hayes, Ansel Elgort (CarrieKrive su zvijezde) u ulozi Caleba Priora te Jai Courtney (Umri muški: Dobar dan za umiranjeNesalomljivi) kao Eric.

Radnja nastavka nadovezuje se na prošlogodišnji original. Tris, njezin brat Caleb, Four, njegov otac Marcus i Peter sada su bjegunci, odnosno lovina Jeanine, vođe Učenih koja u kući obitelji Prior nalazi kutiju Osnivača. Pretpostavlja da ona krije tajne i rješenje za krizu koja je izazvala bijeg i pobunu, a za otključavanje kutije potrebni su joj Različiti. Tris muče problemi iz prošlosti, a Four susreće svoju majku koja će u budućnosti vjerojatno igrati važnu ulogu u serijalu. Pronalaskom kutije i otkrivanjem Evelyn kao vođe ljudi bez frakcije, radnja se razvija i oblikuje cijelu priču nastavka.

Mlada autorica je u kratkom periodu izdala romane ove trilogije koji su odmah pretočeni u film. Čini se da Hollywood zapada u kreativnu krizu, podređujući se marketingu i profitabilnosti. Tako preferira književne predloške, kreacije maštovitih umova izvan filmske industrije. Trilogija Različita: Pobunjena klasičan je primjer takvog filma.

Trilogija_Razlicita_Pobunjena

Gdje je problem u toj priči? Kao i uvijek, film teško može parirati dobroj knjizi. Drugi film iz predviđene trilogije samo je pojačao već viđene elemente originala. Gurni mlade i ljepuškaste aktere u prvi plan, začini to nekom teškom i tužnjikavom životnom pričom koju vode poznate dive iz svijeta glume – i evo savršene priče za mlađu publiku. Ljubavni odnos glavnih likova prikazan je veoma emotivno; prožet je teškim odlukama i životnim situacijama u kojima se nalaze, ali istovremeno je vrlo zamoran – lako će uspavati gledatelja predvidljive i već milijun puta viđene tinejdžerske scene. Što se tiče ostalih glumaca, oni su svoj posao odradili solidno, ali bez većeg isticanja. U nastavku definitivno nedostaje jedna karizmatična osoba koja bi kompletan serijal podigla na višu razinu.

Dubina je ono što ovaj film nema. Istina, priča iz originala o frakcijama drži vodu i gura radnju, ali gubi se u nastavku. Frakcije su imale svoju važnost u objašnjavanju i razumijevanju svijeta budućnosti Veronice Roth. Veliki problem nastavka jest prazna priča. Sve izgleda nekako nategnuto – kao da je cijeli film samo uvertira za finalni dio trilogije. Jedna zanimljivost vezana uz nastavak jest da sam kraj filma jako podsjeća na Labirint: Nemogući bijeg.

Prvi nastavak, tj. drugi dio trilogije, skrenuo je s pravog puta i okrenuo se još mlađoj publici. Međutim, postoji i jedan detalj koji daje nadu za svjetliju budućnost serijala. Mračnija tematika od likova zahtijeva više, pa oni djeluju ozbiljnije i zrelije, a ne poput neke dječurlije. Više akcijskih scena definitivno daje dozu kvalitete filmu, a scene u kojima se Tris nalazi u simulaciji napravljene su perfektno. U tom aspektu specijalni efekti pokazali su svoju pravu svrhu, dočaravši borbu koja se odvija unutar Tris Prior. Simulacije i glavna protagonistkinja među najkvalitetnijim su dijelovima filma (šteta što ih nema više) jer imaju dubinu. Zadiru duboko u probleme pojedinca i pokušavaju ga povezati s publikom. Uloži li se nešto više truda u prvi dio zadnjeg nastavka i poradi li se na dubini ostalih likova uz prilagodbu i nešto starijoj publici, serijal bi mogao imati sretan kraj, a filmski studio zadovoljno trljati ruke.

Pobunjena je naslov koji će se definitivno svidjeti mlađoj publici, ljubiteljima Shailene Woodley i Thea Jamesa te vjernim čitateljima romana Veronice Roth. Drugi dio trilogije ima dosta nedostataka – minusa i pluseva u odnosu na original – ali u globalu riječ je o zanimljivom serijalu koji će vas, ako pogledate oba filma, zainteresirati i probuditi želju da saznate kakva sudbina očekuje Tris i Foura.

Review overview
TRILOGIJA RAZLIČITA: POBUNJENA