KOMENTARI

Dvojici naših kolega na HRT-u dogodila se neugodna stvar: prijavljeni su Etičkom povjerenstvu zbog komentara unutar izvještaja o ozakonjenju homoseksualnih brakova u Engleskoj, a komentar je glasio: “Hrvatska je dva sata leta od Engleske, a tisuću svjetlosnih godina od nje, u što smo se na nedavnom referendumu imali priliku uvjeriti”. Spornih “tisuću svjetlosnih godina” je figurativan izraz koji hiperbolično govori o nemogućnosti da se nešto dogodi u prošlosti ili budućnosti, a naziva se adinaton.

Mi adinaton koristimo svakodnevno kad kažemo “čekam te sto godina”, “tražio sam te milijun puta”, “to će biti kad na vrbi rodi grožđe” ili “ako si oko iskopaš”. Adinaton je omiljeno sredstvo političara jer njime prikrivaju svoju nemogućnost da predvide budućnost – ili nesposobnost da u njoj djeluju. Krešimir Bagić u svojem “Rječniku stilskih figura” navodi tri identična adinatona koje su izrekli tri znamenita hrvatska političara u vrlo različitim povijesnim okolnostima. Najprije je Ante Pavelić 1945. rekao da će prije Sava poteći uzvodno, nego li će boljševizam doći u Hrvatsku; Tito je 1971. izjavio da će prije Sava poteći uzvodno, nego što će Hrvatska biti samostalna, a navodno je 1989. Ivica Račan zaključio taj slijed promašenih predviđanja ovako: “Prije će Sava poteći uzvodno, nego što će se Hrvatska naoružati.”

Toj vrsti figure pripada i glasovita komunistička krilatica “Jest ćemo travu ako treba”, kao i usklik Milana Bandića koji je ustvrdio da će pojesti snijeg koji je zatrpao Zagreb u prosincu 2012. Takvi iskazi nemogućega zamišljeni su i izgovoreni samo zato da prekinu daljnju (demokratsku) raspravu o budućnosti. Naime, da netko iz gradske uprave kaže da će snijeg biti očišćen, to onda javnost može provjeriti; besmislenu izjavu da će snijeg biti pojeden, ne može se opovrgnuti – i zato je ona retorički uspješna.

Tu se nalazi procijep u koji je upao naš kolega. Novinar mora imati pravo izricanja svojeg mišljenja i rezultata svojih istraživanja jer se tako čuvaju medijske i društvene slobode; ali mora i razlikovati činjenice od efektnih ispraznih fraza.

?>