Znanost i obrazovanje

Student treće godine Fakulteta elektronike i računarstva u Zagrebu, koji je želio ostati anoniman, uputio nas je na problem koji je nastao pri (ne)dobivanju stipendije Sveučilišta u Zagrebu za ovu akademsku godinu. Student se nije obratio samo Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu, nego i Ministarstvu obrazovanja, ali ni jedna mu institucija nije ponudila zadovoljavajući odgovor. Problem je nastao zbog kriterija nepravednih prema studentima nižih godina koji su se prijavili na natječaj za stipendiju u kategoriji Stipendije za izvrsnost.

Dotični student ima vrlo visok prosjek ocjena. Dvije je godine zaredom dobivao stipendiju – prve godine od Ministarstva, koju je otkazao početkom druge godine, da bi prošao na stipendiju sveučilišta, sve dok na trećoj godini fakulteta nije ispunio nove uvjete. Naime, Sveučilište u Zagrebu ove je godine odlučilo promijeniti vlastiti sustav za dodjelu stipendija izvrsnim studentima.

Navedeni sustav čudnim načinom bodovanja studente nižih godina praktički isključuje iz natječaja. U tekstu ovogodišnjeg natječaja nigdje se ne specificira po kojem će se kriteriju dodjeljivati stipendije za izvrsnost, ali ipak se navodi da će se sastojati od uspješnosti studenta na fakultetu i dodatnih postignuća.

Sustav bodovanja na prvi je pogled vrlo jednostavan. Ukupan broj osvojenih ECTS bodova puta prosjek ocjena studenta. Dodatni su se bodovi mogli prikupiti i za određene nagrade.

Dakle, ovo je formula po kojoj se računalo koji student dobiva stipendiju:

broj bodova = broj osvojenih ECTS-a * prosjek + dodatni bodovi

Prema gore zadanoj formuli može se vrlo lako izračunati koliku prednost zapravo imaju studenti sa diplomskog studija. Ovogodišnji je prag na FER-u iznosio 693 boda. Redovni studenti prve, druge, treće, četvrte i pete godine imaju 0, 60, 120, 180 i 240 osvojenih ECTS bodova.

Student koji nam se javio sam je izveo matematički zadatak koji prikazuje koliki prosjek ocjena, ako želi stipendiju za izvrsnost, mora imati student na pojedinoj godini:

  1. godina: nemoguće
  2. godina: 693/60 = 11,55
  3. godina: 693/120 = 5,775
  4. godina: 693/180 = 3,85
  5. godina: 693/240 = 2,8875

Njegov zaključak? „Studenti druge i treće godine nisu ni teoretski mogli osvojiti stipendiju, dok su je studenti četvrte i pete godine dobili bez obzira na loš prosjek.“

Maksimalan broj bodova koji student treće godine može imati je 600 (120 x 5). Dakle, vidljivo je kako ni najbolji studenti na trećoj godini nisu mogli dobiti ovu stipendiju, no mogao ju je dobiti student pete godine s prosjekom ocjena 2,88.

Dotični je student pokušao razgovarati sa Sveučilištem u Zagrebu, tražeći nekog nadležnog, odnosno upućenenog u spomenuti sustav. Nije uspio postići ništa.

Obratio se i osobi koja je zadužena za stipendije, čija ga je reakcija razočarala:

„Kolega je u potpunosti pobijao nepoštenost gore navedenog sustava“, rekao nam je student koji nam je proslijedio i odgovor iz Ministarstva prosvjete:


 Poštovani,

pregledom dokumentacije koju nam je Sveučilište u Zagrebu dostavilo vezano uz provedbu Natječaja za dodjelu stipendija redovitim studentima Sveučilišta u Zagrebu za akademsku godinu 2014./2015., utvrdili smo da se u Natječaju navode opći kriteriji: kriteriji za uspješnost u studiju (prosjek svih ocjena, ukupno stečeni ECTS bodovi, te viša godina studija uz kraće vrijeme studiranja) i dodatna postignuća.

Nadalje, u Natječaju je navedeno da pravo prijave na Natječaj nemaju studenti koji su upisali prvu godinu prve razine studija, a uz gore navedeni podatak da je jedan od kriterija za uspješnost viša godina studija uz kraće vrijeme studiranja, proizlazi da je iz Natječaja jasno da se prioritet daje višim godinama.

Natječaj je raspisan na temelju Odluke Senata sa sjednice održane 10. ožujka 2015., a u zapisniku navedene sjednice stoji da je prijedlog Natječaja jednoglasno prihvaćen.

Kako se Vaš prigovor odnosi na upitnost kriterija koje je prihvatio Senat, a članove Senata čine predstavnici nastavnika svih područja i predstavnici studenata, s tim da studentski predstavnici imaju pravo stavljanja veta na sva pitanja od posebnog interesa za studente, upućujemo Vas da se obratite i studentskim predstavnicima.

S poštovanjem,

Uprava za visoko obrazovanje

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta


U nekoliko razmjenjenih mailova, osoba zadužena za stipendije priznaje da su stariji studenti povlašteniji od onih na nižim godinama. Tako u mailu stoji:


 „…što se tiče samog prosjeka ocjena, lakše je postići veći prosjek ocjena iz manjeg broja položenih ispite nego iz većeg. Sa svakom uspješno završenom i upisanom godinom ulazi se u višu “povlašteniju” godinu studija pa makar i s nešto manjim prosjekom od prethodne…“


Prema tome, izvrsnost studenata na drugoj godini ne vrijedi isto kao i izvrsnost studenata na četvrtoj godini. Je li  pošteno da netko samo zato što je viša godina studija stipendiju može dobiti s puno nižim prosjekom?

Zbog ovog čudnog sustava, mnogi su izvrsni studenti ove godine ostali bez stipendija. Hoće li Sveučilište u Zagrebu uočiti ovu pogrešku i ispraviti je dogodine – ne zna se.

?>