SPORT

Norveška ženska reprezentacija je zasigurno među najboljim reprezentacijama u povijesti rukometa. U posljednje 23 godine reprezentativke Norveške su osvojile 13 zlatnih medalja.

Dvije s Olimpijskih igara, 2008. i 2012. godine, tri sa svjetskih prvenstava i osam zlatnih medalja s europskih prvenstava. Posljednja zlatna medalja osvojena je na posljednjem velikom natjecanju, Europskom prvenstvu u Danskoj 2020. godine.

No, to ne mora ništa značiti, bitno je kako favoritkinje igraju sada.

Norveška je odigrala tri prijateljske utakmice i upisala dvije pobjede i jedan poraz. Prve dvije utakmice su bile protiv Nizozemske i Južne Koreje koje su obje bile pobjede s 12 ili više razlike. Posljednja utakmica je bila protiv Ruskinja, i bila je napeta do samog kraja. Utakmica je završila s jedan razlike za Ruskinje s time da je najveće vodstvo Ruskinja bilo 4 razlike odmah nakon poluvremena, najveće vodstvo Norvežanki bilo je 2 razlike u prvom poluvremenu, a u drugom poluvremenu su samo jednom imale vodstvo jedan razlike na koje su primile dva gola i izgubile tu utakmicu.

Norveška je na prvenstvu u svojoj najjačoj postavi, momčad predvode najbolja igračica i golgeterica momčadi Nora Mørk koja je na desnom vanjskom u reprezentaciji zabila 709 golova u 144 utakmica, što ispadne skoro 5 golova po utakmici. Osim toga, u odličnoj je formi jer je i ove godine osvojila Ligu prvaka sa svojom momčadi Vipers Kristiansand. Njena klupska i reprezentativna suigračica, mlada 22-godišnja, Henny Reistad bila je najkorisnija igračica cijelog natjecanja.

Norveška večeras igra prvu utakmicu na prvenstvu protiv reprezentacije Kazahstana u 20:30, gdje su Norvežanke definitivni favoriti na kladionicama s koeficijentom od 1,01 za pobjedu Norveške i 17,00 za Kazahstan.