ŽIVOT

Ponosni se Amerikanci ne ustručavaju reći da je njihova zemlja najbolja na svijetu. Međutim, oni su ti koji često ne shvaćaju funkcioniranje svijeta izvan svojih granica, a nerijetko i u samom SAD-u. Drugi ih narodi vide kao arogantne, debele, egoistične, umišljene i priglupe. Zbog čega postoji toliko negativnih stereotipa o narodu koji živi u takozvanoj zemlji mogućnosti?

Geografija? Nikad čuli.

Mnogi su pokušali opovrgnuti teze da Amerikanci ne poznaju osnovne stvari iz geografije, što im, nažalost, nije pošlo za rukom. YouTube je prepun intervjua s građanima SAD-a. Na pitanje o tome koje su nacionalnosti građani Amsterdama, mladić u dvadesetima samouvjereno je odgovorio „Amsterdanianci“, a na pitanje može li navesti državu na početno slovo U, drugi je odgovorio – „Jugoslavija“. Jeste li ikad čuli za religiju „Izraeli“? Gospodin Amerikanac – jest. Također, postoji valuta zvana „novac kraljice Elizabete kojim se plaća u Velikoj Britaniji.

Njihova agresivna narav iskazala se onda kad su počeli nabrajati zemlje za koje bi trebali napasti – Italiju, Kubu, Rusiju, Kanadu, Indiju, Brazil… Listi nema kraja. Prolaznici su zatim bili zamoljeni da na slijepoj karti pokažu zadanu državu. Iran, Sjeverna Koreja i Francuska u njihovim se očima nalaze u Australiji. Nije im samo geografija loša strana. Na pitanje koliko stranica ima trokut, dobiveni odgovori su: „četiri“, „jednu“ ili „on nema stranica“.

Nismo obrazovaniji, ali smo mršaviji

Činjenica je da je u Americi oko 20 % ljudi visoko obrazovano, što znači da imaju završen fakultet i za pretpostaviti je da oni nisu bili ispitivani u ovoj anketi. Bitno je napomenuti da američki obrazovni sustav iz godine u godinu ruši rekorde po broju fakulteta koji su u top-listama najboljih… Naši se fakulteti nalaze negdje između 500. i 600. mjesta.

Usporedbe radi, u Republici Hrvatskoj također je oko 20 % visokoobrazovanih, ali glavobolja koju zadaju određeni visokoobrazovani ljudi ravna je gore navedenim glupostima. Kod nas ima više ljudi koji su niskoobrazovani, što znači da imaju završenu osnovnu školu ili čak ni to. Amerika ima drugačiji sistem školovanja – više po principu kol’ko para, tol’ko muzike – tako da 20 % ni ne završi srednju školu, 20 % se prekvalificira u neko deficitarno zanimanje, a 40 % hoda u javne škole, nakon kojih većina ni ne pokuša upisati fakultet (vjerojatno zbog financijske situacije).

Što se debljine tiče, pretile Amerikance volimo zamišljati kako se voze na svom skuteru za nepokretne u njihovoj poznatoj trgovini Walmart. Postotak Amerikanaca koji imaju prekomjernu težinu, što uključuje i pretilost, iznosi oko visokih 70 %. Taj broj kod nas iznosi 56 %.

Bin Laden je živ!

Amerikanci vole dobru priču, pa tako vjeruju u svakakve bizarne teorije zavjere. Jedna od njih kaže da svijetom vladaju reptili, da su pripadnici svjetske elite zapravo gmazovi, a cilj im je potpuno kontrolirati čovječanstvo. Ovo je djelo Britanca Davida Ickea, jednog od najpoznatijih svjetskih teoretičara zavjere. Ova teorija svakim danom prikuplja sve više pristaša. Broj Amerikanaca koji ju zagovaraju? Više od 12 milijuna.

Skoro 19 milijuna vjeruje da je Bin Laden još uvijek živ, a 22 milijuna vjeruje da su NASA i američka vlada lažirale slijetanje na Mjesec samo kako bi zavarali javnost.

Još neke od poznatijih su: teorija da su tragovi od aviona koje vidimo na nebu zapravo kemikalije kojima nas namjerno špricaju u cilju razvitka bolesti (tzv. chemitrails); vlada je dozvolila 9/11; Bigfoot postoji; CIA je proizvela crack; medicina namjerno razvija bolesti; vlada kontrolira naš mozak televizijom; globalno zatopljenje je mit.

U koje od ovih vjeruju naši studenti?

„Ja vjerujem u sve osim ovog da svijetom vladaju reptili, da Bigfoot postoji i da je CIA proizvela crack“, rekla nam je Monika.

Marko vjeruje kako je vlada dozvolila 9/11 i da je slijetanje na Mjesec lažirano.

Krešo objašnjava teoriju da medicina, tj. farmaceutska industrija, namjerno razvija bolesti: „Farmaceutska industrija pustila je viruse nekih modernih bolesti i epidemija koje se ne daju liječiti ili postoje samo radi prodaje velike količine drugih lijekova koji samo ublažuju simptome, ali ne liječe. AIDS se pojavio tek u osamdesetima, a slično je i s ebolom, ptičjom gripom i drugim bolestima.“

Luka smatra da su chemtrailsi najbanalniji primjer kojima nas truje tzv. Novi svjetski poredak, a ljudi žive dulje i bolje nego ikad.

Pozitivni stereotipi!

Realno, glupost je beskonačna stvar kako u Americi, tako i u svijetu. U koljevci surovoga neoliberalnog kapitalizma, teško je naći vremena i pozabaviti se stvarima, pa se, prepušteni korporativnim medijima, Amerikanci jednostavno hrane onime što im se servira. Iako su u ovom tekstu žrtve, jednim kratkim istraživanjem pozitivnih stereotipa dolazimo do zaključka da mnogi narodi za njih tvrde da su vrlo optimistični i darežljivi. Kada pričamo o marljivosti, Amerikancima ide u prilog požrtvovnost prema poslu, a svijet ih karakterizira kao vrlo duhovne ljude.