Dublin: Grad gdje je svaki dan vikend
Dublin je u današnje vrijeme novi obećani grad za hrvatske imigrante, a nekada je bio sinonim za grad dobrog piva, vrhunske glazbe i svjetske književnosti.
Slijetanjem u internacionalnu zračnu luku Dublin mnogima je prilika za prvi doticaj s irskim jezikom. Iako ga većina Iraca ne priča, irski jezik i dalje je, uz engleski, službeni jezik Republike Irske i gotovo svaka uputa, obavijest i informacija ispisana je na tom, strancima posve čudnovatom, jeziku. Zbog toga pronalazak autobusa koji vozi u centar grada predstavlja mali problem, jednako kao i veseli turisti i Irci koji nisu od pomoći budući da u ranim popodnevnim satima teturaju s nekoliko promila alkohola u krvi i slave najvažniji blagdan – dan sv. Patrika.
Iako su Irci flegmatičan, opušten i veseo narod, to posebice dolazi do izražaja u vrijeme proslave svetog Patrika jer gotovo da nitko, osim zaposlenika uslužnog sektora djelatnosti, ne radi, a lokalni barovi su prepuni, ulice obojane u zeleno, promet kasni i po nekoliko sati. Nekima prava noćna mora, njima odlična izlika za otići na još jednu rundu najpoznatijeg irskog piva na svijetu – Guinnessa.
Guinness je jedan od simbola Irske i proizvod koji je iz godine u godinu jedan od proizvoda s najvećom stopom izvoza pa je upravo zbog toga moguć obilazak Guinness Storehousa točnije tvornice ovog crnog piva. Na sedam katova posjetitelji mogu saznati i naučiti kako se nekada proizvodio Guinness, na koje sve načine se izvozio izvan granica države, kako se reklamirao i oglašavao u medijima, tko su tvorci ovog napitka, ali i uz pomoć profesionalnih barmena isprobati kako pravilno natočiti savršenu pintu piva i dobiti za to diplomu koju mogu ponijeti kući kao suvenir.
Grad je noću jednako živ kao i danju. Najpoznatija ulica vjerojatno je Fleet Street koju sačinjava niz pubova u kojima se gotovo svakog dana i večeri, bez obzira na dan u tjednu, okupljaju različiti bendovi te svirkama uživo zabavljaju okupljene izvodeći najpoznatije tradicionalne irske pjesme. Cijena točenog piva od 0.5 litre kreće se između pet do osam eura, a lokalci, kad je riječ o dobroj zabavi, ne štede.
Ponekad se čini da znatiželjnih posjetitelja ima više nego li pubova u Dublinu, stoga je potrebno oboružati se strpljenjem jer nije neuobičajno čekati u redu za ulazak u neki kafić, restoran ili bar. Za ljubitelje noćnih izlazaka nezaobilazna stanica su: Temple Bar, The Quays Irish, Oliver st. John Gogarty i bar posebno zanimljivog interijera The Bank koji je nekada bio, kako samo ime kaže, središnji trezor irske nacionalne banke.
James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde samo su neka od imena značajnih za irsku književnost što je uvelike razlog da je jedno od posjećenijih mjesta u Dublinu knjižnica u sklopu Trinity Collega u kojoj se nalazi preko 200 000 primjeraka najstarijih sačuvanih knjiga. Najznačajnije djelo je Book of Kells, poznatija kao Knjiga Kolumba, a riječ je o oslikanom rukopisu Evanđelja na latinskom jeziku koji datira iz 8 stoljeća.
Ljubitelji nešto manje klasičnih muzeja mogu otići u Irski muzej whiskeyja ili Irski muzej vode života kako glasi prijevod riječi whiskey (gle. usice beatha) s irskog jezika. Osim poučnog i humorističnog predavanja o povijesti i nastanku ovog žestokog alkoholnog pića, posjetitelji muzeja imaju priliku proći kroz radionicu pravilnog načina degustiranja četiri različitih vrsta okusa ovog jantarnog napitka.
Nakon niza aperitiva, najbolji način za nastavak upoznavanja nove kulture je kroz gastronomsku ponudu grada. Irski tradicionalni doručak je visoko kaloričan obrok jer Irci vjeruju kako je to najbitniji obrok u danu, a sastoji se od pržene slanine, kobasica, pohanog složenca od krumpira, rajčice, bijelog i crnog puddinga tj. krvavica, kajgane te prepečenog kruha. Irci su veliki ljubitelji čajeva pa uz obilan doručak serviraju crni čaj s mlijekom.
Ako ipak otkrijete da niste ljubitelj irske kuhinje, nema razloga panici, jer ovaj multikulturalni grad nudi nešto novo i drukčije na svakom koraku; restorane zdrave brze prehrane, azijska, libanonska, izraelska kuhinja pa čak i dućan s isključivo hrvatskim proizvodima.
Ako dobra zabava i gurmanska ponuda nisu dovoljni razlog da jednom posjetite zemlju vilenjaka, prekrasni zeleni pejzaži i netaknuta priroda možda vam promijene mišljenje. Za one kojima je draži bijeg u prirodu od užurbanog i bučnog središta grada, brojne putničke agencije nude jednodnevne izlete u razne dijelove Irske, na obronke gdje su se snimali neki od filmskih blockbustera poput Hrabrog srca, P.S. Volim te ili Kralja Arthura. Svršena su mjesta za dočekati idilične zalaske sunca.
Brojem stanovnika duplo manji od Zagreba, Dublin je grad koji nudi duplo više kulturnih, gastronomskih i povijesnih sadržaja i manifestacija. Grad u kojem će gotovo svatko pronaći nešto za sebe i grad u kojem iako svakodnevno pada kiša, ljudi hodaju osmijehom na licu.