Predstavljamo studente

Tihana Rendić (30) iz Varaždina, svestrana je djevojka koja je svoj umjetnički duh usmjerila na izradu čipke, ljubav prema glazbi i decoupage tehnici za uređivanje različitih predmeta za svoje prijatelje.

Još kao šestogodišnja djevojčica, Tihana je krenula stopama svoje bake koja ju je naučila sve što zna o lepoglavskoj čipki koja je danas zaštićena. Njena baka bila je vrlo strpljiva sa svojom unukom da je nauči baratati sa batićima i stvarati poznate motive na podlozi (hrastov list, cvjetić, cvjetić s peteljkom i listom). Godine prakse u čipkarstvu, urodile su plodom. Tihana svoju zaljubljenost u čipku ne krije, te je s ljubavlju radi za prijatelje, a za prodaju, čipka se šalje u Lepoglavu. Po pitanju zarade, sve što od čipke zaradi samo je dodatni honorar, ali samo od toga se ne bi moglo živjeti. Nekoliko godina za redom bila je pozvana na „Sjajni bal“ kao prezenterica lepoglavske čipke gdje je svojim radovima izazivala interes i komplimente brojnih uzvanika. Za izradu nekog jednostavnijeg motiva od 13 cm, trebalo bi oko 30 sati rada na čipki. Svoje praktično znanje zahvaljuje svojoj baki koja joj je i uzor u čipkarstvu.

cipka

Njezin dan se svodi na čitanje klasičnih djela od kojih joj je najdraži Shakespeare, izrada čipke, prevađanje pjesama i sviranje klavira. Klavir svira najviše za svoju dušu, no također to radi i za potrebe svoje crkve. Sa sviranjem je počela prije 3 godine, bez ikakvog glazbenog predznanja, no to je nije pokolebalo. Trenutno vježba najpoznatiji Chopenov „Nocturno“ i „Requiem“ od Mozarta koji joj služi kao uzor. „Glazba me ispunjava i zato ću to i dalje raditi, ako za nikog drugog, onda za sebe“  rekla je Tihana.

klavir

No, to nije sve o varaždinskoj umjetnici. Tihana se bavi i jednom posebnom tehnikom ukrašavanja sa salvetama – decoupage tehnikom. Decoupage datira iz 12.stoljeća, a radi se o naslikanim motivima koji bi se lijepili na odabrane predmete. Za Tihanu je to iznimno zanimljiva tehnika jer je može upotrijebiti na različite materijale, a od obične kutije može napraviti „umjetničko djelo“.

Uz svoje umjetničke sposobnosti, Tihana se također bavi s prevađanjem kršćanskih himni i pjesama iz engleskog na hrvatski jezik. Prije je radila u oformljenom timu za prevoditelje gdje je bila član. „To mi je definitivno bilo najljepše iskustvo u životu zato što me  ispunilo ne samo duhovno, nego i emotivno. Bila sam počašćena što mogu sudjelovati u tako velikom projektu“ kazala je Tihana koja je neko vrijeme boravila u Londonu, te se nada da će jednog dana tamo ostati živjeti jer je to za nju grad iz snova.

 

?>