SPORT

Izdanje Vikendice je ovog tjedna u znaku dva sporta: skijanja i nogometa. U nogometu su središte pozornosti zauzeli Rijeka i Dinamo. U skijanju ništa novo, Filip Zubčić je ponovno brilijantan.

GNK DINAMO – EKIPA S KARAKTEROM

GNK Dinamo je ovog četvrtka, u Zagrebu, u drugoj utakmici 16-ine finala pobijedio Krasnodar  rezultatom 1:0. Pogodak Oršića bio je dovoljan za prolazak u sljedeći krug natjecanja, s obzirom na pobjedu Modrih u prvoj utakmici (2:3). Ovom pobjedom Modri su drugi put u tri sezone izborili osminu finala Europske lige.

Obje ekipe krenule su u dvoboj bez previše kalkuliranja. Prvo su u uvodnih tridesetak sekundi zaprijetili Rusi. Odgovor Dinama došao je minutu kasnije, kada je debitantu u Europskoj ligi, Agkatsevu, zaprijetio Ivanušec.

Modri su u razdoblju između desete i dvadesete minute dva puta zaprijetili golu Krasnodara. Prvo je iz slobodnog udarca u 10. minuti zaprijetio Oršić, a 9 minuta kasnije ponovno je probao Ivanušec. Promjene rezultata nije bilo.

Gosti su svoju drugu priliku imali u 28. minuti preko Wandersona, čiji je šut s ruba kaznenog prostora obranio Livaković.

Pogodak vrijedan osmine finala zabio je Mislav Oršić u 31. minuti utakmice.  Velik dio kolača pripada Kristijanu Jakiću, koji je prvo svojim požrtvovnim zalaganjem osvojio loptu na Krasnodarovoj polovici, zatim ju predao do Petkovića te nakon ponovne kombinacije s Dinamovim napadačem, uposlio Mislava Oršića, koji je lako poentirao za svoj 14. europski pogodak.

Screenshot

Najveću priliku Rusi su imali na koncu prvog poluvremena, kada je Cabella iz blizine prebacio okvir vrata.

Četvrto poluvrijeme dvomeča nije bilo ni približno sadržajno kao prethodna tri.

Prvu zanimljiviju sekvencu u drugom poluvremenu dočekali smo u 57. minuti utakmice. Udarac raspoloženog Jakića od bloka je završio u korneru.  Jakić je ponovno zaprijetio u 79. minuti, ali i ovoga puta neuspješno.

Pokušaj Sulejmanova u 86. minuti opstruirao je Livaković te tako po peti put ove sezone svoju europsku mrežu ostavio netaknutom.

MODRI NA SPURSE

Dinamo će u osmini finala igrati protiv Tottenhama. Posljednji dvoboj ove dvije momčadi bio je na White Hart Laneu u studenom 2008. godine. Spursi su tada slavili rezultatom 4:0. Luka Modrić asistirao je trostrukom strijelcu Bentu za prvi pogodak u 30. minuti.

Iako je bilo govora o neutralnom domaćinstvu, iz Uefe je dojavljeno da će se sve odigrati po normalnom protokolu s iznimkom zamjene domaćinstva. Tako da će se prva utakmica 11. ožujka odigrati u Londonu, a ne u Zagrebu kako je ždrijebom prvotno odlučeno. Zamjena se dogodila zbog uzvratne utakmice Arsenala i Olympiacosa koja se također treba odigrati 18. ožujka u Londonu. Topnici su u prednosti jer su aktualni osvajači FA Kupa.

HAJDUK PRESUDIO ROŽMANU

Rijeka je ove subote na Rujevici ugostila Hajduk u sklopu 23. kola HT Prve lige. Bio je to 88. jadranski derbi, a Hajduk je pogotkom Umuta ostvario svoju 33. pobjedu. Splićani su pobjedom smanjili zaostatak za četvrtoplasiranom Rijekom na tri boda.

Krenulo je žustro. Već u 48. sekundi utakmice, Livaja je uposlio Umuta, koji je osim Nevistića, lobao i okvir vrata.

Rijeka je zatim u razmaku od 7. do 34. minute tri puta zaprijetila preko Gnezde, Lončara i Štefulja. Sva tri pokušaja mirno je zaustavio Lovre Kalinić.

Hajduk je na koncu prvog poluvremena za trenutak stigao do vodstva. Pogodak Umuta u 43. minuti poništen je zbog prethodnog prekršaja nad Nevistićem.

Prvu priliku u drugom dijelu imala je Rijeka. Na Štefuljov ubačaj, Yateke je slabo reagirao. Njegov udarac glavom nije stvorio značajniju opasnost po vrata Hajduka.

Prvu priliku u nastavku, Bijeli su imali preko svog novog pojačanja, Alexandera Kačaniklića.  Njegov udarac u 57. minuti odlično je obranio Nevistić.

Umut je u 62. minuti ponovno zatresao mrežu. No i ovoga puta, gol je bio poništen. Razlog: zaleđe. Umut je treću sreću pronašao deset minuta poslije, kada je iskoristio odličnu asistenciju Livaje za svoj 3. prvenstveni pogodak.

Pritisak Rijeke u posljednjim minutama rezultirao je izborenim jedanaestercem u 93′. Deveti prvenstveni pogodak  Franka Andrijaševića spriječio je sjajni Lovre Kalinić.  Bio je to njegov sedmi obranjeni jedanaesterac u karijeri.

Simon Rožman je podnio  ostavku nakon utakmice. U posljednjih 10 nastupa u HT Prvoj ligi, Rijeka je ostvarila samo dvije pobjede uz 5 poraza.  Rožman je Bišćanovo kormilo preuzeo u rujnu 2019. godine. U šezdeset je utakmica ostvario 33 pobjede uz 19 poraza. Ostat će upamćen kao osvajač hrvatskog Kupa i čovjek koji je Rijeku uveo u Europsku ligu, gdje su odlično parirali Napoliju, AZ Alkmaaru i Real Sociedadu.

Rijeka je u međuvremenu potvrdila dolazak bivšeg stratega Lokomotive, Gorana Tomića.

ZUBO JOŠ JEDNOM DOKAZAO KLASU

Najbolji hrvatski skijaš i treći veleslalomaš svijeta, Filip Zubčić, došao je do svoje treće pobjede i osmog podija u karijeri. Fenomenalni Zagrepčanin je u prvom od dva veleslaloma vožena ovaj vikend u Banskom, ostvario najbolje vrijeme i došao do svoje druge pobjede i petog podija u ovoj sezoni. Bilo je to 59-o intoniranje „Lijepe naše“  u povijesti svjetskog kupa. Drugo mjesto pripalo je aktualnom svjetskom prvaku u veleslalomu, Francuzu Mathieu Faivreu.

Sjajna utrka, sretan sam i ponosan na sebe i svoj tim! Sretan sam da se to dogodilo u Banskom, jer stvarno volim ovu stazu i ljude ovdje. Treća pobjeda, druga ove sezone, stvarno sam sretan, izjavio je Zubo nakon utrke.

Zubčić je kvalitetno odvozio obje vožnje. U prvoj vožnji je zauzeo drugo mjesto iza Francuza Faivrea, a odličnim nastupom u drugoj vožnji ostvario  je trijumf.

Treće mjesto je zauzeo Stefan Bernsteiner dok je vodeći veleslalomaš i skijaš svijeta Alexis Pinturault bio četvrti.

Ovom pobjedom, Zubčić se bio približio Pinturaultu na samo 22 boda u ukupnom poretku veleslalomaša, ali se prednost Francuza povećala na 64 boda zbog slabijeg Zubinog nastupa na istoj stazi dan kasnije. Pobjedu je u nedjelju ispred Marca Odermatta i Alexisa Pinturaulta odnio Mathieu Faivre. Zubčić je zbog ogromne pogreške u prvoj vožnji, utrku završio na 14. mjestu.