ŽIVOT

Hrvatski Jadran, koji svojom dužinom iznosi 1 777 kilometara (bez otoka), turistička je destinacija koja svake godine privlači sve veći broj turista. Potvrda uspjeha hrvatskog turizma brojne su kompanije izvan Europe koje su Hrvatsku proglasile najboljom turističkom destinacijom, i to već nekoliko godina zaredom.

Dioklecijanova palača, Eufrazijeva bazilika, brojne katedrale i druge znamenitosti koje su pod UNESCO-ovom zaštitom samo su neki od razloga stalnog rasta turista. Gradovi na Jadranu, uz svoju blagu mediteransku klimu, osim svojim povijesnim pričama, privlače velik broj ljudi svojim ostalim ponudama – smještajnim kapacitetima, gastronomijom, brojnim aktivnostima i plažama koje su svake godine pune i novih i starih – ali uvijek zadovoljnih – turista. Donosimo vam top pet destinacija na našoj obali.

Zadar

Dovoljno je spomenuti Morske orgulje ili Pozdav Suncu – svi odmah pomisle na grad Zadar. Pri posjetu Zadru, svakako treba posjetiti i obližnje nacionalne parkove: Kornate, Krku i Paklenicu. Kažu: „Tko jednom dođe u ovaj grad, uvijek se vraća!“ Možda je jedan od razloga i zadarska sfinga za koju kažu da ispunjava ljubavne želje.

„Prošlog ljeta bila sam na otoku Viru s dečkom. Jednu smo večer iznenada odlučili posjetiti Zadar. Jako su mi se svidjele Morske orgulje, a poseban dojam na mene ostavio je Pozdrav Suncu, pogotovo uz voljenu osobu. Šetnjica je bila prepuna različite glazbe uz koju smo uživali. Rado bih Zadar posjetila opet, a svima koji nisu bili – preporučam“, priznaje Marija Brajković.

Dubrovnik

Dubrovnik se nalazi pri samom vrhu najljepših gradova Jadrana. S velikim brojem turista, uz Dubrovnik možemo povezati i brojne zvijezde koje su ga posjetile – Angelina Jolie, Catherine Zeta Jones, Tom Cruise, Kevin Spacey i drugi. Na kraju, ali ne i manje važno, treba spomenuti seriju Igre prijestolja jer je upravo Dubrovnik grad u kojem su snimane neke scene ove popularne serije koja je zaludila svijet.

„Iako je u gradu bila ogromna gužva, Stradun mi se svidio na prvu. Predivne su i sporedne uličice koje su sve u kamenu. Lako se snalaziti,pa čak i ako si ondje prvi put. Turistička ponuda je zaista bogata jer ima mnogo restorana, kafića i dućana“, kaže M.L

Split

Split, najveći grad u Dalmaciji i druga po veličini hrvatska luka, u posljednjih se nekoliko godina proslavio drastičnim povećanjem noćenja turista. Jedan razlog tome su predivne splitske plaže – Bačvice, Kašjuni, Kaštelet i Ovčice. Split je, nakon Zagreba, drugi najveći sveučilišni grad u Hrvatskoj. Usto, Split posjeduje snažnu brodograđevnu industriju i razvijeno građevinsko poduzetništvo.

„Split mi je najljepši grad u Hrvatskoj – nema tu dvojbe. Iako kao navijačica Hajduka vjerojatno nisam dovoljno objektivna da pričam o tome, ljudi možda nisu najpristupačniji, ali obožavam njihov način života koji je, blago rečeno, sporiji nego u Zagrebu. Žnjan, Riva, Stari grad, Prokurative, stadion Poljud… Ma grad je predivan“, priznaje E.M, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Hvar

Činjenica da je Hvar najsunčaniji hrvatski otok svakako je jedan od razloga privlačenja turista koji obožavaju visoke ljetne temperature i dane obasjane suncem. Otok Hvar odlična je destinacija za ljude sa sportskim duhom: osim brojnim teniskim igralištima, Hvar se može pohvaliti i brojnim biciklističkim stazama koje pružaju predivan pogled na cijeli grad.

Hvar-town

„Hvar je mjesto na kojem party nikad ne prestaje. To je otok s predivnim plažama. Pitoreskna mjesta, poput Jelse, definitivno su ljepša strana otoka Hvara“, izjavljuje T.B.

Brač

Najveći otok Dalmacije i treći najveći otok na Jadranu, otok Brač je – osim svojih ljepota poput plaže Zlatni rat, Vidove gore – poznat i po tradiciji obrade kamena. Tradicija izgradnje kamena postala je dio bračkog identiteta. Od njega su građene brojne znamenitosti poput Dioklecijanove palače u Splitu.

zlatni-rat

„Do Brača sam došao tako što sam tamo počeo raditi kao animator u jednom hotelu. Otok Brač je predivan. Ima predivne plaže i nudi mnoge mogućnosti: od kupanja, surfanja, mountainbikeinga do planinarenja. Jedan je dio otoka mirniji, a drugi dio stvoren je za mlade koji vole ludovanja do ranih jutarnjih sati“, kaže Antonio Šolaja, student Filozofskog Fakulteta u Osijeku.