Uncategorized

Četvrti Tedx Koprivnica Library je u ponedjeljak, 3. studenog, ponovno okupio koprivničke kreativce u Knjižnici i čitaonici Fran Galović. Veliki broj posjetitelja popunio je prostor stručno-znanstvenog odjela što pokazuje da interes za ovom vrstom događaja ne jenjava. Tome je, uza zanimljive govornike, doprinijela i odlična organizacija za koju je zaslužno osoblje knjižnice.

Helena Hećimović, voditeljica projekta Civitas Dynamo, govorila je o ekomobilnosti, konceptu koji promovira vožnju biciklom i javnim prijevozom te šetnju kao zamjenu automobilima. Istaknula je probleme s kojima se biciklisti u Koprivnici susreću, ali i probleme koje uzrokuju. Na kraju je zaključila kako je Koprivnica vrlo uspješna u primjeni ekomobilnosti te je iznijela neke planove primjenom kojih bi grad dodatno napredovao. Tako je najavila organizaciju prijevoza električnim autobusima između Starigrada i sveučilišnog kampusa. Dodala je kako se razmatra mogućnost pokretanja još jedne linije od Vinice prema centru Koprivnice.

Antonio Grgić je predstavio deset umjetničkih projekata koje je pokrenuo na različitim lokacijama u Koprivnici. U cilju im je poticanje na razmišljanja o međuljudskim odnosima u prošlosti i budućnosti grada te isticanje zajedničkih problema i ciljeva.

Neke od poteškoća na koje nailaze slijepe i slabovidne osobe prikazala je Josipa Das. Opisala je predrasude s kojima se susreću te je duhovitim crticama iz vlastitog života dokazala kako se mnogi vrlo uspješno nose sa svojim hendikepom. Na kraju je objasnila kako su strah i neugoda – koju neki osjećaju u prisustvu slijepih i slabovidnih – besmislen. Time je zaželjela da ih se normalno prihvaća u društvu.

Hrvoje Petrić je govorio o ekohistoriji (povijesti okoliša) u Koprivnici i bližoj okolici. Slušatelje je upoznao s prisustvom modernih ideja u staroj Koprivnici; istaknuo je sadnju parka sredinom 19. stoljeća i podjele gradskih vrtova građanima početkom 20. stoljeća. Skrenuo je pozornost na činjenicu da Koprivnica leži na zalihama pitke vode, ali i upozorio na opasnosti koje iz toga mogu proizaći – redovite poplave u centru grada koje su se zbile dvadesetih i tridesetih godina prošlog stoljeća.