SPORT

Dvadeset i drugo Svjetsko nogometno prvenstvo otvoreno je 20. studenoga u Al Khoru na Al Bayt stadionu. Po mišljenju mnogih, radi se o jednom od najočekivanijih, ali i najkontroverznijih događaja ove godine. Kultura, običaji, ali i financijska moć Katara, vidljiva je u vrtoglavoj cifri od 220 milijardi dolara, a koja je potrošena kako bi se reprezentacija pa i samo otvorenje pokazalo u što boljem svjetlu.

Poznate zvijezde u okrilju nogometne rapsodije

Ceremonija je vođena pod budnim okom poznatog američkog glumačkog lica i nagrađivanog oskarovca, Morgana Freemana koji je i ambasador Svjetskog prvenstva u Kataru. Naime, u filmskoj industriji, često smo na njega nalijetali u figurativnom prikazu Boga, a njegova uloga na ceremoniji otvaranja bila je poprilično slična. Koračajući scenografijom, svaki njegov korak donosio je neko novo poglavlje, a u konverzaciji s ostalim protagonistima mogli smo čuti motivacijske poruke te poneku riječ o prihvaćanju različitosti i ujedinjenju cijelog svijeta.

Otvorenje Svjetskog nogometnog prvenstva 2022

Uz njega su se pronašle i brojne ličnosti iz glazbenog svijeta koje su vlastitom pojavom dodatno doprinijele luksuznoj najavi nogometne euforije koja je poharala svijet. Tako su brojni obožavatelji sedmeročlanog južnokorejskog boy banda BTS, poznatog i pod nazivom Bangtan Boys, mogli uživati u vatrenoj pojavnosti i spektakularnom glasu mladog člana banda, Jeona Jungkooka. Njemu je, naime, pala čast otpjevati službenu himnu prvenstva pod nazivom „Dreamers“. Osim njega, svijet je očarao i poznati katarski pjevač te žustri borac za ljudska prava, Fahad Al Kubaisi. Osim u poznatim glazbenim notama, auditorij je mogao uživati u veličanstvenoj scenografiji te bogatom umjetničkom programu što su realizirala sveukupno 330 volontera iz različitih zemalja svijeta. Ceremonijalna svečanost završena je vatrometom, a ovogodišnje Svjetsko nogometno prvenstvo je i službeno počelo!

Maskota prvenstva: tradicionalni portret kulture Bliskog istoka

Doduše, glazbeni pioniri i javne ličnosti nisu jedina senzacija ovogodišnjeg otvorenja prvenstva. Kako je Katar odlučio ugostiti ovu nogometnu euforiju, valjalo je ostatak svijeta upoznati s njihovom kulturom i običajima. Tako je predstavljena ovogodišnja maskota Svjetskog prvenstva, La’eebu, što u prijevodu znači „vješt igrač“.

Maskota Svjetskog nogometnog prvenstva 2022

60 000 gledatelja popunilo je stadion do posljednjeg mjesta te euforično pratilo ceremoniju, željno iščekujući okršaje nogometnih virtuoza koji će braniti boje svojih zastava. Tako će se u periodu od 20. studenog do 18. prosinca odigrati 64 utakmice na sveukupno osam stadiona.

Svjetsko nogometno prvenstvo 2022.

Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine, službeno je započelo utakmicom domaćina Katara i Ekvadora, a hrvatski će igrači na ovogodišnjem prvenstvu braniti srebrnu medalju osvojenu prije četiri godine. Prva utakmica protiv Maroka igrat će se sutra u 11: 00 sati.

Fotografije: Screenshot/Youtube