Info

„Ne treba toliko pričati o problemima hrvatskog dizajna. Treba jednostavno stvarati i najbolji će isplivati na vrh“, rekao je Luka Borčić na predavanju koje je danas održao na Sveučilištu Sjever u sklopu kolegija Uvod u dizajn.

Borčić je završio prestižnu Akademiju Gerrit Rietveld u Amsterdamu. Radio je kao asistent na studiju dizajna zagrebačkoga Arhitentonskog fakulteta, a javnosti je poznat kao suradnik Hrvatskoga dizajnerskog društva u organizaciji Dana D, međunarodnog festivala dizajna u Zagrebu.

Pred okupljenim studentima usporedio je studije dizajna u Nizozemskoj i Hrvatskoj.

„U Amsterdam dolaze studenti sa svih strana svijeta. Oko 70 % polaznika Akademije Gerrit Rietveld su stranci. Na hodnicima možete čuti više od 20 svjetskih jezika, a ta se multikulturalnost odražava u svim radovima, kao i u opuštenoj, neformalnoj atmosferi“, objasnio je Borčić i nastavio: „Studenti u Hrvatskoj često su sputani dogmama i pravilima. Pristup dizajnu u Nizozemskoj je drugačiji. Sve djeluje kao igra: studenti su slobodni sami istražiti granice dizajna i praktičnim radom otkriti što funkcionira, a što ne.“

Neke stvari koje je naučio u Nizozemskoj primijenio je po povratku u domovinu: „Ono što me nakon povratka u Zagreb najviše smetalo bio je nedostatak manifestacija na kojima bi mladi dizajneri mogli predstaviti svoje ideje. Uskoro sam s nekoliko mlađih kolega pokrenuo prve smotre dizajna. Najprije smo radili u okviru studija dizajna, a uskoro se to proširilo na suradnju s međunarodnim festivalom dizajna u Zagrebu, varaždinskim Špancirfestom i različitim domaćim poduzetnicima. Danas se naši uradci vrte na MTV-u.“

IMG_6461

Primijetio je da se stvari u Hrvatskoj popravljaju, što pripisuje elanu nove generacije studenata koji su, zahvaljujući internetu, dobro upoznati s globalnim trendovima.

„Situacija na studiju dizajna sad je puno bolja. Više je samoiniciranih studentskih projekata. Studenti slobodno biraju temu i način na koji će je realizirati, što je rezultiralo velikim dizajnerskim bogatstvom. Još se ne možemo usporediti s Nizozemskom, ali svakako smo značajno napredovali“, zaključio je.

Upozorio je studente na to da moraju biti svjesni svog porijekla i okolnosti u kojima žive, te shvatiti kako to utječe na njihov pristup dizajnu.

„Ako ne poznaješ sebe, nisi u stanju dobro baratati slikom i tekstom i ne možeš biti dobar dizajner. Istovremeno, naša uloga kao dizajnera nije samo da pratimo svoj ego i svoje interese, nego i da se znamo prilagoditi konkretnim zahtjevima tržišta.“

Borčić je koprivničke dizajnere pozvao da se uključe u rad Dana D, zagrebačkoga međunarodnog festivala dizajna.

„Cilj je Dana D povezati mlade dizajnere s tržištem, a usput iskoristiti zapuštene gradske prostore i izvršiti pritisak na vlasti da dio te infrastrukture prepuste mladima. Osim toga, Dan D ima i važnu edukativnu ulogu. Želimo hrvatske dizajnere upoznati s modernim trendovima i tehnologijama. Voljeli bismo da se studenti Sveučilišta Sjever predstave dizajnerskoj zajednici i pokažu nam što se događa na vašemu novom Sveučilištu.“

Slični članci
?>