Uncategorized

U listopadu je vodeni val Drave ugrozio podravska naselja, zbog čega je narastao vodostaj Šoderice. Dva mjeseca nakon poplave suncobrani koji su postavljeni uz obalu stoje u vodi, a most koji je vodio do otočića nije funkcionalan. Plaže na koje su prethodno stavili šljunak sada su prekrivene vodom, a građani se pitaju hoće li se i kako uopće moći popraviti novonastala šteta na jezeru koje je od 1980-ih godina, tek netom prije poplave – nanovo zaživjelo.

Ako se voda i povuče, ostaje problem mulja na plažama, a njihova je uređenost uvelike zaslužna za znatnu posjećenost ove sezone. O tom problemu i nastavku obnove izjasnio se Ivan Sabolić, načelnik Općine Legrad: „Problem porasta vode na Šoderici uzrokovan je izlijevanjem viška vode iz potoka koji prolaze kroz Đelekovec, Drnje i Torčec. Voda je puštena u Šodericu kako bi se spasila spomenuta naselja. Vodostaj je porastao i voda je prekrila plažu. Nakon što se, vjerujemo na proljeće, voda povuče, najvjerojatnije će ostati sloj mulja. To ćemo riješiti okretanjem šljunka. Velika većina plaže ostat će ista.“

Nije poplava jedini problem Šoderice. Njoj su unazad 20 godina naštetili zapuštenost i manjak ulaganja, zbog čega je već dugo vremena vrlo neprivlačna za one koji je se sjećaju u nekom drugom svjetlu, a sve je manje privlačna i vikendašima. Njezina povijest bila je puno ljepša. Podravina je prije tri desetljeća, osim po razvijenoj industriji, bila poznata i po turizmu, a to zahvaljujući mjestu na kojem se vadio šljunak, odnosno, domaćim jezikom – šoder. Na taj način dobila je i ime Šoderica. Svakog vikenda između deset i dvanaest tisuća ljudi posjećivalo je to podravsko more. Sadržaji koje je nudilo kupalište učinili su ga jednim od najatraktivnijih mjesta za ljetni odmor. U to vrijeme mnogi ljudi nisu imali automobile, ali to ih nije spriječilo da vlakovima i autobusima dolaze iz pedesetak kilometara udaljenih mjesta.

10884700_10205584987883081_2141952023_n

Restoran na splavu na kojem se spremala svježa riba, restoran Labud u kojem su se pojele porcije i porcije prženih girica, noćni klub na otvorenom Lazine, restoran Tomislav, Ribički restoran i mnogo manjih ugostiteljskih objekata pridonijeli su cjelodnevnom bezbrižnom provođenju dana posjetitelja i njihovih obitelji. Jedan posjetitelj se rado sjeća Šoderice i zbog popratnih sadržaja: „Šteta… Dolazio sam svakog vikenda iz Vrbovečke Dubrave radi kupanja i noćnog života.“

U 2014. godini Općina Legrad, u čijem je Šoderica vlasništvu, zahvaljujući sufinanciranju od strane Europske unije započela je s obnavljanjem nekad najatraktivnijeg mjesta za ljetni odmor. Odmuljivanje jezera, novi šljunak na plažama, suncobrani, dugo godina očekivani ugostiteljski objekt na plaži te adrenalinski park su donijeli optimizam mještanima Koprivnice i okolice. Vjerovali su da će podravska Ibiza opet okupljati sve generacije te vratiti ljudima vjeru da sve može biti kao nekada, a možda i bolje.

10872337_10205584988083086_291880355_n

Ovog ljeta taj optimizam još su više širili mladi koprivnički studenti i članovi Udruge športske rekreacije podravskih studenata koji su po prvi puta održali festival pod nazivom „Showderica“. Cjelokupnu ideju projekta komentirao je i predsjednik Udruge Ivan Kičinbaći: „Šoderica je podravski biser kojem smo odlučili vratiti stari sjaj te zajedničkim snagama i festivalom osvijestiti važnost tog mjesta. Vjerujemo da ćemo svake godine imati sve više posjetitelja jer smo prve godine imali velik odaziv, a priključio nam se i velik broj volontera. Vjerujemo kako će uz pomoć ostalih sugrađana i protekom vremena ovaj projekt zabilježiti velik uspjeh.“

Samo dva mjeseca nakon festivala poplava je umalo pokvarila planove o oživljavanju tog kupališta, ali mladi, a ni Općina Legrad, neće dići ruke od ideje koju su započeli. Načelnik Ivan Sabolić priča i o novim planovima: „Daljnja ulaganja u Šodericu ovise o dobivenim sredstvima na natječajima. Imamo dokumentaciju za šetnicu te ćemo to prijaviti kako bismo povukli neka sredstva iz fondova Europske unije.“

Dijamant još uvijek nije do kraja izbrušen, ali stoji i strpljivo čeka da ga vješte ruke naprave posebnim kakav je nekad bio. Škriputav zvuk ljuljački, smijeh djece, prasak vode ispod skakaonica i tobogana, mini golf, dobra gastronomska ponuda te nezaboravan noćni život koji pamte mještani i nekadašnji posjetitelji, još će malo pričekati. Poplava, iako je odnijela tek započet posao, samo će povećati složnost mladih i starijih koji ovo mjesto žele oživjeti te ga učiniti boljim.