Uncategorized

U koprivničkoj gradskoj vijećnici održana je četvrta po redu debata u okviru akcije „Sretno dijete, sretan grad.” Glavne teme rasprave bile su društvene mreže i obitelj.

Debatu su vodili učenici gimnazije „Fran Galović”, a srednjoškolci odlučivali o pobjedniku. Učenici OŠ Antun Nemčić Gostovinski, OŠ Braće Radić i OŠ Đuro Ester iznosili su afirmacijske i negacijske argumente.

Dogradonačelnica Melita Samoborec zahvalila je studentima Sveučilišta Sjever koji su prvi puta sudjelovali u organizaciji te dodala: „Uistinu je sretan grad dok ima ovoliko mladih u gradskoj vijećnici.”

Učenici su odgovarali na pitanja olakšavaju li društvene mreže komunikaciju, mogu li roditelji zaštititi djecu na društvenim mrežama, bismo li trebali dijeliti iste informacije s roditeljima kao i s prijateljima, odgajaju li mlade roditelji ili društvene mreže i srame li se djeca postupaka svojih roditelja na društvenim mrežama.  Za debatu su se pripremali dva tjedna.

„Do prije dvadeset godina nismo ni znali za internet, a danas se djeca rađaju s mobitelima i tabletima”, izjavio je četrnaestogodišnji Paolo, jedan od sudionika.

Debata je završila pobjedom afirmacijske skupine koja je svojim argumentima,uvjerljivijim nastupom i objektivnijim primjerima pridobila glasove sudaca.

jjj Cropped

Nakon debate, učiteljica OŠ Antun Nemčić Suzana Hergotić osvrnula se na korištenje društvenih mreža u nastavi. „Meni u nastavi internet pomaže. Mogu izmijeniti informacije sa svojim kolegicama, u nastavi koristiti Youtube, te bolje održavati komunikaciju.”, rekla je.

Kriminalistički službenik Dražen Magdić upozorio je na nasilje putem društvenih mreža. Savjetovao je mlade da objavljuju samo one stvari kojih se za par godina neće stidjeti. Dodao je da Facebook nije obiteljski album jer su fotografije često zloupotrebljene.

„Osramotiti nekog na društvenoj mreži puno je bolnije od udarca u trbuh jer fizička bol prođe, a sramota na društvenim mrežama ostaje. To vidi cijela škola i ostaje zapamćeno.”, kaže Magdić.

Svim sudionicima dodijeljene su pohvalnice i besplatna ulaznica za 3D kino projekciju po želji.