SVEUČILIŠTE SJEVER

Dvadesetak fakulteta u Hrvatskoj se u visokom postotku odazvalo na današnji štrajk, potvrđeno je od strane Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja. Štrajk je, prema riječima sindikata, organiziran zbog smanjenja plaća i urušavanja sustava kojim se eksperimentira.

”Odaziv na štrajk na fakultetima i veleučilištima je iznad svih naših očekivanja, najveći i najpoznatiji fakulteti su u štrajku i nastava se ne održava ili održava sporadično”, izjavio je Vilim Ribić, predsjednik Velikog vijeća sindikata.

Zagrebački fakulteti prednjače po odazivu na štrajk. Između 80 i 100 posto nastave na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu je odgođeno, a ista je situacija i na Učiteljskom. Njima su se pridružili i zagrebački Filozofski, Arhitektonski, Agronomski i Fakultet strojarstva i brodogradnje, splitski Prirodoslovno-matematički i Pravni te osječki Poljoprivredni i Edukacijski fakultet. Odaziv na ostalim fakultetima je polovičan.  Dio nastave je odgođen na zagrebačkom Veterinarskom, Ekonomskom, Građevinskom i Fakultetu političkih znanosti.

Sveučilišna knjižnica Rijeka i zagrebačka Nacionalna i sveučilišna knjižnica danas ne rade s korisnicima.

Ribić je visoko školstvo nazvao vitalnom službom za budućnost zemlje te dodao da sustavom upravljaju nekompetentni ljudi iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta. Iz sindikata su poručili da štrajk smatraju uspješnim.