Uncategorized

Djelić svemira pronađen prije nešto manje od četiri godine na području Koprivničko-križevačke županije – meteorit Križevci – ovih dana ušao je u povijest kao prvi u svijetu na kojem su isprobani najnoviji znanstveni instrumenti za analizu. Postupkom tomografije znanstvenici su dobili uvid u unutarnju strukturu meteorita teškog 292 grama, a procjenjuje se da je stariji od planeta Zemlje.

„To otvara vrata jedne nove metalurgije. Inače, pretpostavlja se da je spomenuti meteorit dio svemirskog tijela Hebe koja se nalazi između Jupitera i Marsa. To znači da imamo komadić sa svemirskog tijela, a da prema njemu nismo slali raketu“, izjavio je ovih dana za RTL televiziju Korado Korlević, ravnatelj Zvjezdarnice Višnjan gdje se meteorit Križevci čuva.

Zbog preosjetljivosti na vlagu i sol spremljen je u vakuumu, a uskoro bi trebao biti izložen zajedno s drugim svemirskim tvarima pronađenim na području Hrvatske. Izložen će biti prvom ovdašnjem spremištu za čuvanje takvih artefakata čije su opremanje ovih dana najavili iz Višnjana. Moguće je da se na tom mjestu nađe još neki izložbeni primjerak s križevačkog područja, s obzirom da domaći znanstvenici pretpostavljaju kako na mjestu gdje je pronađen testirani uzorak ima još barem oko 2,5 kilograma razasutih dijelova.

Svi su dio svemirskog tijela teškog nekoliko desetaka kilograma koje je u noći sa 4. na 5. veljače 2011. godine, pri brzini od 19,1 kilometra u sekundi, uletjelo u Zemljinu atmosferu i rasprsnulo se upravo na području Križevaca. Spektakularan pad snimile su kamere Hrvatske meteorske mreže i on slovi kao jedan od deset najbolje dokumentiranih padova svemirskih tijela u povijesti. Zanimljivo je da je godinu dana kasnije na gotovo isto mjesto u blizini Križevaca pao još jedan meteorit, pa i njegovi dijelovi tek čekaju da budu pronađeni na križevačkim poljima.

 

?>