DRUŠTVO

Islamofobiju možemo gledati na više načina – kao ideologiju i kao posljedicu prijeteće opasnosti. Zbog čestih napada ISIS-a, islam je postao jedna od najkontroverznijih religija današnjice. Islamofobija obuhvaća strah, mržnju i predrasude izražene prema muslimanima i islamskoj vjeri.

Iako se na islamofobiju gleda kao na fenomen u zapadnom svijetu, netrpeljivost prema muslimanima i njihov progon sežu još od 7. stoljeća. Mnogi na zapadu islamofobiju dovode u kontekst s rasizmom i antisemitizmom. Upravo zbog toga postavlja se sljedeće pitanje: jesu li danas muslimani židovi 21. stoljeća?

Napadi 11. rujna 2001. godine smatraju se najznačajnijim događajem 21. stoljeća. Uzrokovao je prekretnicu u smislu općih ekonomskih, socijalnih, kulturnih i vojnih posljedica. Napade su osuđivali diljem svijeta, a mnoge države uvele su stroge antiterorističke zakone. Ovaj nemilosrdan teroristički čin bio je povod za mnoštvo drugih.

Iako je napad na poznate blizance izvršila teroristička skupina Al-Qaida, u posljednje vrijeme aktualna je organizacija Islamska država, poznatija kao ISIL. Napadi i ubojstva nevinih ljudi primjer su terorističkih zločina koje će čovječanstvo zasigurno pamtiti godinama, ako ne i stoljećima. Iako su ISIL i Al-Qaida u neprijateljskom odnosu, obje podržavaju slične zakonitosti.

Snimke smaknuća taoca među najtraženijima su na internetu, a brojke svakodnevno rastu. Takve snimke izazivaju potrebu za komentiranjem i prepričavanjem, a osjećaj tuge izmiješan je s gađenjem i strahom. Islamofobija je zasigurno postala ideologija za novu medijsku generaciju.

„Nisam islamofobičan jer smatram da ne bi trebalo generalizirati cijeli narod, odnosno vjeru. Prije bih rekao da sam isilofobičan“, priznaje student Roberto.

„Moram priznati da se bojim mogućih terorističkih napada. Nakon navale izbjeglica sve je moguće i trebamo biti spremni“, izjavila je studentica Nikolina.

Većina je islamofobična iz jednog razloga – terorizma. Smatraju da je ISIL barbarski, primitivan, nasilan i prijeteći. Mnoštvo je drugih stavova koji karakteriziraju islamofobiju, a najčešći su, uza strah od terorizma, diskriminacija prema muslimanima i njihovo isključenje iz društva.

„Nikad neću shvatiti teroriste kamikaze. Odmalena im ispiru mozak i uvjeravaju ih kako bi kasnije ubijali druge. Ne mogu reći da nisam islamofobična, ali smatram da za ovakve napade ne treba okriviti islam kao religiju. Nisu svi isti i ne žele svi ubijati“, rekla je studentica Ema.

Prema službenim izvješćima predstavnika Islamske zajednice, u Hrvatskoj nema toliko islamofobije koliko je ima u drugim zemljama Europe. Isto tako, islam je prvenstveno religija i ne treba je stavljati u kontekst s terorizmom. Prvenstveno, svi bismo trebali raditi na izgradnji mira i suživota pripadnika različitih religija i početi uvažavati različite religijske identitete, ne želeći nametati vlastite.

?>