Film

Želja svakog je da vodi dug i ispunjen život, no rijetki se mogu pohvaliti time da im je život takav i bio. Jedan od tih rijetkih pojedinaca je Christopher Lee. Taj 196 centimetara visok glumac duboka, melodična glasa ovog će mjeseca napuniti 93 godine. Široj javnosti poznat je po ulozi Sarumana u filmu Gospodar prstenova i Grofa Dookua u Star Wars prequel-trilogiji – ali on je mnogo više od toga.

Christopher Frank Carandini Lee rođen je 27. svibnja 1922. godine u Londonu. Majka mu je iz talijanske plemićke loze, a otac profesionalni vojnik. Lee je već tijekom školovanja pokazao sklonosti prema glumi i često je glumio u školskim predstavama i mjuziklima.

Pohađao je elitne privatne škole, ali fakultet nikada nije završio. Ipak, tri godine studiranja donijele su mu i neka korisna iskustva. Tijekom studija bavio se mnogim sportovima, a između ostalog boksom i mačevanjem koji su mu dobro došli u glumačkoj karijeri. Nakon neuspjeha na studiju kratko se zapošljava kao činovnik. Ubrzo nakon toga dobrovoljno se javlja u britansku vojsku i odlazi u Zimski rat u Finsku.

U Zimskom ratu nije sudjelovao u borbama te se ubrzo vraća kući. Odmah po povratku prijavljuje se u zračne snage i ubrzo postaje član SAS-a, britanskih specijalnih snaga. Ne zna se mnogo o njegovu ratnom putu zato što je bio član specijalne postrojbe, pa većina dokumenata nosi oznaku državne tajne. Međutim, neke su informacije ipak procurile u javnost, a neke je Lee sam priznao.

Tijekom rata u Africi bio je član diverzantske jedinice koja je brzim napadima iza neprijateljskih linija unosila nemir i rušila moral protivničkih vojnika. Nakon invazije na Italiju i kraja rata u Africi prelazi u odred koji se bavi lovom na dvostruke špijune te radi na obučavanju članova otpora u okupiranim državama Europe. Smatra se da je upravo tada razvio odnos s Josipom Brozom s kojim je otvoreno prijateljevao sve do njegove smrti.

Nakon službenog završetka rata još je neko vrijeme ostao u vojsci iz koje se povlači 1946. Tada se ponovno zapošljava kao činovnik, no ne zadugo. Jedan mu je rođak tijekom ručka predložio da se počne baviti glumom, nakon čega se Lee počinje pojavljivati u manjim ulogama.

Njegova karijera doživljava procvat u pedesetim godinama dvadesetog stoljeća. Tada započinje suradnju s produkcijskom kućom Hammer pod čijim je okriljem glumio Drakulu u desetak filmova. Iako je uloga Drakule obilježila njegovu ranu karijeru, imao je i drugih značajnijih uloga. Može se pohvaliti time da je glumio i Sherlocka Holmesa i njegova brata Mycrofta. Glumio je i negativca Francisca Scaramanga, Čovjeka sa zlatnim pištoljem u istoimenom filmu iz serijala o Jamesu Bondu. Svojim najboljim ostvarenjem smatra film Wicker Man.

Krajem sedamdesetih odlazi u Ameriku gdje nastavlja nizati zapažene uloge. Prema podatcima s IMDb-a, dosad se pojavio u 282 filmska ostvarenja. Teško bi bilo napisati koga je sve utjelovio na bijelom platnu, ali glumio je i Grigorija Rasputina.

Kao što je već spomenuto, nove ga generacije pamte po ulogama u serijalima Star Wars i Gospodar prstenova. Osim navedenih vojničkih i filmskih uspjeha, Christopher Lee postigao je još mnogo toga.

Ostavio je trag i u kazalištu, gdje je glumio u dramama i mjuziklima, a kao školovani pjevač zabilježio je velik uspjeh. No to mu nisu jedini glazbeni uspjesi. Lee obožava heavy metal-glazbu. Nastupao je s Manowarom i Rapsody, a s 88 godina izdao je svoj prvi metal-album. Nakon toga izdaje još dva albuma te nekoliko EP-ova (svi oni koje zanima kako zvuče mogu ih pronaći na YouTubeu). Svoj je glas posudio i likovima u računalnim igrama, a narator je i nebrojenih dokumentaraca.

Što se privatnog života tiče, Lee se samo jednom ženio, i to s bivšom danskom manekenkom Birgit Kroncke. Imaju jedno dijete, a u braku su već gotovo pedeset godina. Lee se može pohvaliti titulom viteza koju je primio od engleske kraljice Elizabete, a najviša državnička odlikovanja primio je i u Izraelu, Francuskoj i Rusiji. Nažalost, priča se da baš i nema najbolji odnos prema svojim fanovima, a često je otresit i bahat.

Već iz dosad napisanog moglo se zaključiti da je Christopher Lee vodio život na kojem bi mu mnogi pozavidjeli. Evo nekoliko zanimljivih činjenica koje se vežu uz njega i njegov život, a nisu našle svoje mjesto u prethodnom tekstu:

Tijekom glumačke karijere gotovo uvijek je radio svoje kaskade (stuntove), a član je triju kaskaderskih udruga. Vrsni je igrač golfa i često ga igra s još jednom glumačkom legendom, Jackom Nicholsonom. Tečno govori njemački, francuski, španjolski i talijanski, a natuca grčki, ruski i švedski. Drži i nekoliko Guinnessovih rekorda, a među ostalima i taj da je najviši glumac koji je nastupio u glavnoj ulozi u nekom filmu. Tijekom karijere doživio je mnoge anegdote, a jedna od poznatijih govori o tome da se na setu upustio u pijani obračun mačevima s Errolom Flynom… Obojica su završila u bolnici.