ŽIVOT

Proteklog vikenda Rovinj je ugostio najuzbudljivije letačko natjecanje na svijetu. Riječ je o Red Bull Air Race-u, spektakularnim avionskim akrobacijama s dvanaestoricom najboljih svjetskih pilota. U malenom avionu jednosjedu, s moćnih 300 konjskih snaga vješti piloti dosežu brzinu i do 370 kilometara na sat, a cilj je  proći sve postavljene prepreke do 25 metara visine. Ovakvo svjetsko natjecanje, kao službeno prvenstvo svijeta, priznala je i svjetska zrakoplovna federacija (FAI). Nakon održanog natjecanja u Abu Dhabiju, organizatori ovog zračnog megaspektakla, za svoju drugu ovosezonsku lokaciju su odabrali Rovinj. Istarski gradić tako je u samo dva dana uvećao svoju populaciju za čak šest puta, a prijenos natjecanja gledalo je oko pola milijarde ljudi. Izvanredna promocija za domaći turizam.

AirRace01

Grad su okupirali mladi turisti željni avanture, a neki od njih vraćaju se već u srpnju. Među njima je i  francuska studentica Melissa kojoj nisu promaknule ni najave za domaće glazbene i filmske festivale. Studenti iz mnogih, uglavnom europskih zemalja, bili su posebno oduševljeni Rovinjom. Prije svega arhitekturom zbog koje su Hrvatsku nazvali neotkrivenom Italijom, ali i noćnim životom. Njega, suprotno onome što često čujemo za Rovinj, ne nedostaje ni u travnju. Glazbe i zabave dakle ima, a mladi su gosti pohvalili još i ukusnu hranu i, za njih, povoljne cijene (alkoholnih) pića. Oduševljenje Hrvatskom dijeli i bračni par iz Belgije koji sa svojim prijateljima putuje motociklima. Našu će obalu, kažu,  svima rado predložiti kao poželjnu turističku destinaciju. I sami smo se uvjerili u bogatu i raznoliku turističku ponudu Rovinja, što je svakako ohrabrujuće s obzirom da je predsezona na samome početku.

U organizaciji velikog natjecanja pomogla je i lokalna zajednica grada Rovinja te turistička udruženja. Posebna regulacija prometa u gradu  naišla je na razumijevanje i toleranciju stanovnika. Zanimljivo je i da su duže nego što je uobičajeno, radili zdravstveni djelatnici. Svjesni promocije koje je Air Race natjecanje donijelo u grad, spremno su sudjelovali u svim potrebnim angažmanima, a ovo može poslužiti kao primjer uspješne kampanje svjetski popularnog branda i domaće turističke zajednice.

U spektakularnim preletima nad morem pobjedu je odnio već proslavljeni Austrijanac Hannes Arch, a sezona Air Racea nastavlja se kroz čitavu godinu na atraktivnim svjetskim lokacijama.

AirRace03