DRUŠTVO

Na portalu koprivnica.net, koji se često voli pohvaliti čitanošću u Koprivnici i okolici, jučer (ponedjeljak) objavljen je tekst Osmo javno sveučilište // Sveučilište Sjever u petak konačno i službeno postaje državno. Nema dvojbe oko toga je li Sveučilište Sjever dovoljno bitna tema da bi o njoj pisali i drugi portali, ali ako čitave rečenice preuzimaju od Pressedana, bilo bi lijepo da barem to i navedu.

Elementarno je to pravilo novinarske pristojnosti koja se ne bi trebala zaboraviti ni kad je u pitanju jedan mali studentski, neprofitni portal, i to možda baš zato.

S druge je strane jedan etablirani portal koji ima mnogo veće resurse od Pressedana. No očito nedovoljne da izmijene barem pokoji zarez.

Doduše, portal koprivnica.net s Pressedana je prenio samo izjave. No kako bismo imali te izjave, proveli smo gotovo četiri sata u Saboru i uživo vam donosili tijek saborske rasprave o Sveučilištu Sjever.

I onda smo potrošili još malo vremena kako bismo sve to uklopili u članak.

Netko je, s druge strane, jednostavno pritisnuo tipke Control i C – i skratio si muke.

Kako znamo da su to baš rečenice s Pressedana? Jer u brzini prenošenja saborske rasprave uživo nismo baš mogli zabilježiti svaku riječ. A koprivnica.net ima baš identične citate kao i Pressedan, zajedno s ponekim tipfelerom.

koprivnica.net2

I mi smo jednom s koprivnice.net prenijeli izjavu. No to smo učinili tako što smo ih prvo kontaktirali, a nakon što su pristali, u tekstu smo ih potpisali i linkali.

Znamo da nismo The Guardian, nismo ni koprivnica.net, ali, brate, ako već preuzimate naše rečenice – barem nas potpišite.

Osim ako baš ne želite dokazati da nam trebaju novi i školovani novinari. Ako je u edukativne svrhe, samo dajte.

preuzimanje1

preuzimanje