ŽIVOT

Zahvaljujući mladima koji u Koprivnicu dolaze studirati, u zadnjih nekoliko godina prisutan je porast potražnje stanova. U usporedbi s većim hrvatskim gradovima, Koprivnica je svakako povoljnija za život, a pogotovo studentima koji se trude prilagoditi novoj sredini u koju dolaze. Ovisno o lokaciji i opremljenosti, cijene stanova kreću se od 500 pa sve do 1 500 kuna po osobi (bez režija).

Prosječna cijena stana u Koprivnici iznosi oko 800 kuna, a s obzirom na to da se većina stanova za iznajmljivanje nalazi u privatnim kućama ili malim dvorišnim objektima, cijena je svakako prihvatljiva. Cijena režija varira ovisno o godišnjim dobima, pa tako stanari za vrijeme toplijih mjeseci prosječno izdvoje oko 300 kuna. S padom temperature, cijene režija očekivano rastu, i to do 600 kuna.

„Stan mjesečno plaćam 800 kuna. Budući da živim s dvije cimerice, režije dijelimo na tri dijela pa izdvajam oko 250 kuna“, kazala je studentica Chiara Čargonja.

„Stanarinu plaćam 700 kuna, što je relativno isplativo jer nigdje nisam našla nešto jeftinije. Svugdje se vrte iste cijene koje manje-više variraju za 50 kuna. Režije budu od 200 do 300 kuna, ovisno o godišnjem dobu“, rekla je studentica Maja Mutavdžija.

Koliko je život zapravo skup, na svojoj koži najviše osjete studenti koji za hranu i ostale potrepštine mjesečno izdvoje od 300 kn pa sve do 1 000 kn. Međutim, uz dostupnost menze i domaće mamine kuhinje, mjesec se lakše preživi.

„S obzirom na to da donedavno nismo imali menzu, odvajala sam oko 1000 kuna, što je mnogo, ali inače izdvajam oko 600 kuna. Što se tiče stana, u potpunosti se isplati jer je stan u odličnom stanju i na odličnom mjestu. I imam svoj mir koji mi, kao studentici, treba“, kazala je studentica Marina Pejak.

„Većinu hrane, a posebice meso i povrće, pošalje mi mama od doma pa tjedno za hranu potrošim najviše 60 kuna. Sve u svemu, zadovoljna sam“, rekla je studentica Marija Brajković.

Život u svim gradovima nije jeftin, ali sa sigurnošću možemo zaključiti kako je Koprivnica jedan od jeftinijih gradova za život.