Živahno ljeto: Pa nek’ ne’ko kaže da se u Koprivnici nikad ništa ne događa
Kulturna scena Koprivnice nakon završetka školske i akademske godine nije mirovala. Neke su se manifestacije pokazale idealnima baš za to razdoblje. Od glazbenih, kazališnih pa sve do festivalskih događaja nakon praznika, donosimo vam pregled kulturnih događaja ovog ljeta.
Festival „Miroslav Krleža“
I Koprivnica je, u sklopu četvrtog festivala „Miroslav Krleža“, ove godine našla svoje mjesto kao jedno od odredišta na kojima se slavi lik i djelo velikog književnika. Središnja tema ove godine bile su ljubav i smrt, a gosti su u Koprivnicu 4. srpnja doputovali vlakom iz Zagreba. Sam festival održava i organizira Teatar poezije, a u Koprivnici se odvio u suradnji s Udrugom Pod galgama.
Pripremljen je niz od šest altermansija, i to po motivima „Pisma iz Koprivnice“, koje su izvođene na šest različitih lokacija: u vlaku na putu do Koprivnice, ispred željezničkog kolodvora u Koprivnici, kod Srednje škole Koprivnica, u Ulici Frana Galovića, ispred Muzeja grada Koprivnice i na koprivničkim gradskim bedemima. Režiju potpisuju Mario Kovač i Bojan Koštić (za altermansiju „Krleža u Koprivnici“ ispred željezničkog kolodvora). Na svakoj od tih lokacija koprivnički umjetnik Antonio Grgić postavio je mala kružna ogledala koja su simbolizirala spomenik Krleži, a na istim lokacijama nalazili su se i stripovski oblačići s nekim od Krležinih citata.
Fest Jazza 2015.
Prvi se put u centru Koprivnice održao jazz-festival „Fest Jazza“, dvodnevna manifestacija koja je trajala od 10. do 11. srpnja. U organizaciji Jazz-kluba Koprivnica, na Zrinskom smo trgu imali prilike vidjeti niz odličnih jazz-sastava i glazbenika koji su na ovaj način, nadajmo se, započeli jednu novu tradiciju koja će obogatiti gradsku kulturnu ponudu.
Tako su na jazz-pozornici nastupili bendovi poput Groove On, Dixieland Band Čakovec, Big Band Požega, B’S FUNstallation, Davor Križić Experiment i drugi.
Vlasta Delimar: „Moja zemlja Štaglinec“
Ove je godine 4. srpnja u Štaglincu obilježena deseta godišnjica projekta „Moja zemlja Štaglinec“ na imanju naše poznate konceptualne umjetnice Vlaste Delimar koja zbog bolesti nije bila prisutna. Zbog toga je Milan Božić, konceptualni umjetnik i suradnik Vlaste Delimar, na imanje odlučio postaviti osam televizora i napraviti retrospektivu videosnimkama. Popularnost ove manifestacije s godinama sve više raste, a privlači publiku svih generacija.
Program se odvijao i u Galeriji Koprivnica, gdje je prikazana izložba „Moja zemlja Štaglinec 2005. – 2015.“, u kinu Velebit s videom „Antonio G. Lauer Štaglinec 2005. – 2009.”, a završio je koncertom „Podravski blues“.
Street art-festival
Treći po redu „Street art-festival“ u srpnju bio je uspješniji od prošlogodišnjega. Radi se o zanimljivom projektu koji je graffitti-umjetnicima iz Hrvatske te Bosne i Hercegovine omogućio da pokažu svoja umijeća na zidovima koprivničkih zgrada, čime su uljepšali gradske ulice. U organizaciji Udruge za promicanje kulture i umjetnosti maMUZE, svoj su umjetnički trag diljem grada ostavili uglavnom mladi umjetnici pod pseudonimima Auks, Pimp my Pump, Pop the pill, Smao Mao i drugi. Njima su se pridružili i koprivnički autori poput Zvonimira Haramije Hansa, Hađage, Antonia Grgića i Acid Monka.
Uz maMUZE, festival se odvijao u suradnji s Gradom Koprivnicom, Koprivničko-križevačkom Županijom, KKC-om Pixel, Srednjom školom Koprivnica, Kampusom d.o.o i Pučkim otvorenim učilištem. Oslikan je niz zidova, i to počevši od srednjoškolske dvorane, kućice u sklopu privatnog dvorišta, zida iza gradske knjižnice, zgrade FUNK-a u Kampusu i na nekim drugim lokacijama. Tako je Koprivnica dobila još šareniji izgled, zbog čega ostavlja još bolji i šareniji dojam.
Osim oslikavanja zidova, festival je zamišljen kao platforma za druženje uz popratne aktivnosti, tako da je za kraj festivala održan i koncert ispred FUNK-a u Kampusu, a svirao je bend Felon.
Ljeto u Ludensu
Kako kazališnog sadržaja ne bi nedostajalo, pobrinuo se Ludens teatar. Tako se u srpnju svake subote održala po jedna gostujuća predstava, i to u atriju Doma mladih. Tako smo u Koprivnici mogli gledati više predstava različitih produkcija. Kerekesh teatar gostovao je s „Krticama“, Aplauz teatar s „Bračnim sprovodom“ u režiji Ivana Đuričića, Teatroman s monokomedijom „Ja, deda“, koja je svojevrsni nastavak na „Ja, tata“ teatra Exit. Ljeto u Ludensu završilo je s predstavom „Prekobrojna“ Tatjane Kecman.
Radi se uglavnom o komedijama koje su privukle brojne gledatelje, čemu svjedoči činjenica da je atrij Doma mladih na svakoj predstavi bio dobro popunjen.
RockLive
Peti po redu RockLive postao je vodeća regionalna glazbena atrakcija. U tri smo dana na prostoru Kampusa vidjeli 28 izvođača, i to uglavnom alternativne rock-glazbe. Ovogodišnji headlineri bili su bendovi Vatra, Six Pack i Brkovi. Festival koji se smatra najuspješnijim dosad posjetilo je oko 2 500 ljudi.
Osim rocka i punka koji su žanrovski prevladavali, zastupljeni su bili i hip-hop-izvođači: popularni Dječaci, Pseto i sastav High5, ska-bend Radio Aktiv. Alternativne žanrove od indie rocka do stoner-žanra predstavili su bendovi Letarg, Them moose rush, Stonebride i Gretta. Poslije koncerata publiku je zabavljao DJ dvojac RockLive radio, a uz glavnu pozornicu aktualan je bio i elektronski stage gdje su nastupili Miss Sunshine, Seraphim Codex, Chille jr, Vedran Gapulja, Nebuloz, G-Rush, Mmmotin, Chani Brawo i Phoenix Kraundler. Festival je trajao od 13. do 15. kolovoza, a na samom otvaranju nastupili su Pseto, KGF, The Bugs, Mr. Albino i Fall Out Trio. Ove je godine vraćen početni koncept održavanja festivala na otvorenom, što se opet pokazalo punim pogotkom.
Renesansni festival
Krajem kolovoza održao se jubilarni deseti Renesansni festival. Od 28. do 30. kolovoza imali smo prilike, nakon plaćanja dvije kune mostarine, vidjeti kako je izgledao renesansni grad. Ove je godine program bio proširen, pa se, osim viteških turnira, na renesansnim štandovima predstavilo oko 300 obrtnika, trgovaca, ugostitelja, raznih udruga i tvrtki.
Osim što je rekordan po broju posjetitelja, festival je postao atraktivan i na drugim razinama. Osim kulturno-povijesne manifestacije, upravo je zbog otvaranja vrata brojnim obrtnicima i udrugama postao jedan veliki sajam.
Na svakoj od tri večeri postavljen je bogat program. Osim konjičkih utrka i viteških nadmetanja, prikazana je bitka, održani su nastupi renesansnog plesa i razne akrobatske skupine za bolje dočaravanje igara i zabave kakve su bile uobičajene za to razdoblje.
FIUK – Festival izvedbenih umjetnosti
Za kraj ljeta, početkom rujna na više se lokacija u Koprivnici održao FIUK, drugi po redu festival koji pod tim imenom okuplja izvođače svih vrsta izvedbenih umjetnosti: od koncerata, kazališnih predstava do performansa. Radi se o trodnevnoj kulturnoj manifestaciji, a program prikazan ove godine nadmašio je prošlogodišnji.
Ideja je festivala objediniti umjetničko djelovanje na već postojećoj arhitekturalnoj postavci s obzirom na lokaciju izvođenja, što dodaje atmosferu i potiče na dublje promišljanje o odnosima izvođača i publike. Tijekom tri dana, od 3. do 5. rujna, trinaest izvođača nastupilo je na četiri lokacije. Tako su ispred KKC-a Pixel izvođene predstave mladih srpskih umjetnika Luke Miljkovića i Rastka Rašida Balunovića „Šaht“, koncert benda Radost i plesni performans mlade koprivničke plesačice Romane Štrkalj „Death and all his friends“, čime je otvoren festival.
U dvorištu muzeja izvodile su se predstave i performansi „Saloma“ po tekstu Miroslava Krleže i konceptualni performans „Terapija“ Davora Dundare. U MMC-u Kugla koncert su održali Jastreb, One Step Away, Nemeček i Sunshine Madness. Na zadnji dan festivala odigrana je predstava čakovečke dramske skupine „Dada“
kazališne družine Pinklec, i to po motivima romana „Mi djeca s kolodvora Zoo“. Još jedna lokacija bila je u podrumu koprivničke Galerije gdje je performans održala Xena Županić.
Festival, koji je bio besplatan, posjetilo je mnogo zainteresiranih gledatelja, što pokazuje kako su takvi sadržaji više nego dobrodošli.