SVEUČILIŠTE SJEVER

Na jučerašnjoj tematskoj sjednici Gradskog vijeća Koprivnice oporbeni su vijećnici dobili priliku postaviti pitanja gradonačelnici Koprivnice Vesni Želježnjak i rektoru Sveučilišta Sjever Marinu Milkoviću o integraciji Medijskog sveučilišta i Veleučilišta u Varaždinu u Sveučilište Sjever, kao i o budućnosti sveučilišta u Koprivnici.  Sjednicu su pratili i prorektor Sveučilišnog centra Koprivnica Mario Tomiša, pročelnik Odjela za novinarstvo Sead Alić te dvadesetak studenata.

Zasjedanje je započelo oštrim obraćanjem Siniše Bosanca, vijećnika Hrvatskih laburista, na čiji je zahtjev sjednica sazvana. Bosanac je ponovio optužbe o netransparentnosti gradske uprave i Sveučilišta koje već duže vrijeme iznosi u medijima. Iznio je i sumnje u pravilnost čitavog proces stvaranja Sveučilišta Sjever, od osnivanja Medijskog sveučilišta, preko integracije s Veleučilištem u Varaždinu, pa do planova za budući razvoj. Rektora Milkovića optužio je da laže.

Odgovorila mu je gradonačelnica Želježnjak, nabrojavši sve uspjehe koje je gradu donijelo ulaganje u srednje škole, i istaknula čvrstu namjeru da nastavi s tom politikom i u viskom obrazovanju. Kazala  je kako se Koprivnica jasno određuje kao grad znanja. “Ponosna sam što živim u Koprivnici i na sve što se čini za ovaj grad, a budućnost grada je u visokoobrazovanim ljudima”, istaknula je Želježnjak. Vidno uznemirena dodala je kako je potrebno biti visoko obrazovan da bi se neke stvari shvatilo. Ta je izjava naišla na negodovanje dijela vijećnika, a gradonačelnica ju je kasnije pokušala ublažiti kazavši da je ključna osobnost, a ne obrazovanje, ali da je budućnost u visokoobrazovanim ljudima. Naglasila je kako je u prošlom sazivu Gradskog vijeća odluka o Sveučilištu donesena jednoglasno i zahvalila na tome svim vijećnicima, bez obzira na stranačku pripadnost.

Odvjetnica Tamara Sardelić  provela je prisutne kroz tehničke detalje postupka spajanja Medijskog Sveučilišta i Veleučilišta u Varaždinu, naglasivši kako je sve učinjeno sukladno zakonu. Onda je za govornicu izašao i rektor Milković koji je priznao kako se možda nije dovoljno komuniciralo prema javnosti. Ipak, istaknuo je kako su neka pitanja upućena prema Sveučilištu zlonamjerna i tendenciozna te da su sustavno plasirane neistine. Objasnio je da su dosadašnja ulaganja grada Koprivnice upotrebljena isključivo za financiranje studijskih programa koji se odvijaju u tom gradu. Vijećnicima je na uvid ponudio strategiju razvoja Sveučilišta Sjever, dokument od 450 stranica bez priloga te najavio otvaranje novih studijskih smjerova nakon preseljenja u za to prikladnije prostore Kampusa. Po njegovim riječima, novim programa će se obrazovati kadrovi nužni regionalnom gospodarstvu, a bit će iz biotehničkog područja.  Rektor je istaknuo kako je krajnje neuobičajeno o nekom  sveučilištu govori na gradskom vijeću s obzirom na autonomiju sveučilišta, ali da su pristali na ovakvu raspravu kako bi pokazali spremnost da odgovaraju na pitanja onih koje su građani Koprivnice izabrali da ih predstavljaju.

U raspravi koja je uslijedila svi su zastupnici istaknuli kako se ne protive visokom obrazovanju u Koprivnici, ali oporba spornim smatra financiranje Sveučilišta iz gradske blagajne. Vijećnici laburista su ustvrdili da Koprivnica već iduće godine neće imati sredstava za to, i predložili privatizaciju Sveučilišta. Vladajući su istaknuli mogućnost prelaska Sveučilišta pod financijsku skrb Ministarstva obrazovanja, što je  posebno važnim ocijenio HDZ-ov vijećnik Ernest Forjan, izrazivši nezadovoljstvo što sjednici Gradskog vijeća nije prisustvovao nitko iz Ministarstva.

Zasjedanje je obilježila i oštra polemika gradonačelnice Želježnjak i Siniše Bosanca koja je završila izricanjem druge opomene i oduzimanjem riječi vijećniku laburista, ali i ispirkom gradonačelnice. Bosanac je prije toga uspio s govornice pozvati i USKOK da se pozabavi Sveučilištem te prozvati gradonačelnicu za ne davanje dokumenata. Želježnjak je odgovorila da neki dokumenti nisu javni, ali da ih svaki vijećnik može dobiti na uvid. Gradska je vlast kritizirana i zbog loše komunikacije s medijima i oporbom, zbog čega je, po mišljenju vijećnika HSS-a Miljenka Flajsa, došlo do toga da se o projektu važnom za budućnost grada i regije raspravlja na neprimjeren način.  Izrazio je želju da se u projekt sveučilišta uđe “kroz vrata, a ne kroz prozor”, objasnivši da bi to značilo transparentniji rad i financiranje od strane resornog ministarstva. Gradonačelnica Želježnjak obećala je kako će poduzeti sve da financiranje koje trenutno iznosi oko 6 milijuna kuna godišnje, a sljedeće će godine rasti s brojem studenata, uistinu prijeđe na teret države. Istaknula je, međutim, kako u tom nastojanju ne pomaže opstrukcija projekta sveučilišta.

Prije kraja sjednice okupljenima su se obratili predstavnik studenata Davor Tomšić i profesor Sead Alić. Tomšić je zahvalio gradu koji je otvorio vrata mladim ljudima iz čitave Hrvatske. Istaknuo je Pressedan i druge  projekte na kojima rade studenti, nazvavši ih najboljim ambasadorima Koprivnice. Izrazio je želju da Sveučilište Sjever učini Koprivnicu jednim od modernih medijskih i tehnoloških središta Hrvatske, a da studenti budu među nositeljima tog razvoja. Profesor Alić je  upozorio na potrebu stvaranja novih generacija obrazovanih novinara. Objasnio je da se na studiju novinarstva Sveučilišta Sjever posebna pažnja obraća na uspostavljanje visokih etičkih standarda budućih medijskih djelatnika, što je istaknuo kao jedini mogući odgovor na krizu medija u Hrvatskoj.  Oba su govora bila pozdravljena pljeskom. 

Čini se kako je unatoč troiposatnoj žustroj raspravi, na kraju ipak postignut konsenzus svih stranaka u Gradskom vijeću, osim laburista, da se projekt Sveučilišta Sjever nastavi razvijati. Tome u prilog ide i završna riječ potpredsjednika Gradskog vijeća, HDZ-ovog Forjana koji bio među potpisnicima zahtjeva za sazivanje tematske sjednice. Ustvrdio je kako je očito da postoji opstrukcija, no da Sveučilište ide naprijed, “a onima kojima smeta da Koprivnica bude sveučilišni grad, neka to odsad bude njihov problem”.

?>