DRUŠTVO

Željko Vela, novinar sa više od 20 godina iskustva i jedan od najpoznatijih sportskih komentatora u Hrvatskoj, u utorak, 27. studenog 2018. godine gostovao je na 2. Pressedanovoj tribini u Sveučilišnom centru Koprivnica. Studenti preddiplomskog i diplomskog studija Novinarstva, Marko Jerleković i Ivan Pavić vodili su zanimljiv intervju iz kojeg su zainteresirani studenti saznali mnoge zanimljivosti o sportu i sportskom novinarstvu.

Želja za novinarstvom, kako navodi, uvijek je bila prisutna. Iako je upisao srednju ekonomsku školu, potom Filozofski fakultet te završio sociologiju, pobijedila je strast prema novinarstvu. Njegovi početci bili su 1994. godine na HRT-u gdje je umjesto željene sportske rubrike, smješten u gradsku rubriku, odnosno Zagrebačku panoramu. Ubrzo nakon toga, dobio je priliku da snimi sportski prilog, gdje se odlično iskazao, zbog čega je premješten u sportsku redakciju HRT-a gdje je sve započelo. Trenutačno je zaposlenik MYD Sportsa, šef prodaje za tržište Istočne Europe, komentira utakmice hrvatske reprezentacije na Novoj TV i nogomet na SportKlubu Hrvatska.

Kada osjetiš da si ovladao nečime, imaš osjećaj velikog zadovoljstva

Dva najzahtjevnija sporta koja je komentirao su atletika, koju smatra najtežim sportom u kojem je opstao i gimnastika. Atletiku smatra najzahtjevnijim sportom za izravni prijenos zato što se istovremeno događa više stvari. Kada se komentator nalazi na stadionu, on ne može pričati što želi i rasporedom kojim želi, već se treba prilagoditi onome što se prikazuje na ekranu, odnosno što gledatelj vidi kod kuće. Kada se to radi iz studija, tada velik dio koncentracije ide na to je li prijenos uživo ili snimka od ranije. Najteži sport koji nije nastavio komentirati je gimnastika. „To je sport kojem ćeš se ozbiljno posvetiti kao komentator, što uključuje praćenje svakog treninga i svakog gimnastičara pojedinačno. Ja sam odustao.” Također navodi kako je stručni komentator neophodan za sve sportove, pogotovo za one koji su manje zastupljeni na TV-u, koji su novi ili koji sadrže nova pravila.

„Praksa čini čovjeka majstorom”

„Jedan veliki postotak ljudi misi da u ovoj zemlji svako može biti novinar i da ti za to ne treba nikakve kvalifikacije, a da onaj tko nema pojma ni o čemu može biti sportski komentator – to je potpuno krivo.” U sportskoj redakciji HRT-a postoji određen proces, odnosno određena škola, koja se uvelike razlikuje od one do 2000. godine kada je na HRT-u radilo 15 komentatora. Kako kaže Vela, tamo se vrlo brzo uleti u vatru u kojoj netko preživi, netko se opeče, a netko pogine. Navodi da se nekada do pozicije sportskog komentatora dolazilo puno teže te da su se prvo obavljali redakcijski poslovi minimalno godinu dana. Danas dnevno postoji potreba da u programu radi 100 ljudi koji su sportski komentatori (bolji ili lošiji) i mnogima je sportsko komentiranje prva stvar koju su ikada radili. „To je po meni krivo, možda iz toga proizlazi činjenica da je sportsko novinarstvo manje profesionalno danas.”- izjavio je Vela.

„Tko nije rekao glupost nije ni radio”

Iza sebe ima mnogo anegdota, a neke od njih je podijelio sa studentima, dodajući da su greške normalne u takvoj vrsti posla. Studentima zainteresiranim za sportsko novinarstvo dao je značajan savjet: „Nemojte nikada misliti da ste veća zvijezda od nekakvog događaja jer je to totalno krivo. Treba imati strpljenja. Prije ili kasnije će doći neka vaša utakmica, samo ako budete dovoljno strpljivi. ”