KULTURA

Zameo ih vjetar je američka romantično povijesna drama iz 1939. godine režije Victora Fleminga te je film napravljen po istoimenom romanu Margaret Mitchell. Smatra se najboljim američkim filmom te jednim od  najboljih filmova svih vremena.

Victor Fleming upoznao se sa svijetom filma kada je počeo raditi kao pomoćnik kamermana te je ubrzo postao snimatelj. Svoj prvi film je režirao 1919., međutim tek početkom 30-ih je počeo nizati uspjehe te je tako nastao film Crvena prašina (1932.), Bombshell (1933.), Reckless (1935.), Otok s blagom ( 1934.),  i Kapetan Hrabrost (1937.). Zameo ih vjetar je Američki filmski institut stavio na 4. mjesto na listi „100 godina…100 filmova“ i 4. mjesto na listi „10 najboljih epskih filmova“.

Film podijeljen u dva dijela

Zameo ih vjetar izvrstan je Flemingov film čija vrijednost i kvaliteta ni danas nije nadmašena. U glavnim ulogama Clark Gable koji je glumio Rhetta Butlera i Vivien Leigh koja je glumila Scarlett O’Haru savršeno su dočarali život na američkom jugu odmah prije Američkog građanskog rata. Priča se vrti oko Scarlett, mlade djevojke kojoj u životu ništa ne nedostaje te, kako živi u raskoši i na jugu, može se nazvati i razmaženom. Film je podijeljen u dva dijela, jedan dio u kojem se spominje i opisuje rat, na taj način da se prikažu užasi, ali s druge strane prigodan za svakoga. Drugi dio govori o oporavku Amerike te posebno Juga nakon rata te se radnja počinje fokusirati oko glavnog para koji se nakon rata napokon pronašao. Sam naslov filma govori o prolaznosti vremena što je i u samom filmu naznačeno. Time se spominje i imanje Dvanaest hrastova za koje je rečeno da to „nije kuća, već cijeli svijet“. Film se odmah na početku može pohvaliti izvrsnom scenografijom te kostimografijom koja ostavlja bez daha. Također, zapanjenost uzrokuje i to što je cijeli film snimljen u studiju koji su postavili da savršeno dočara izgled tadašnjeg Juga. Kroz film prolaze tematike kao što su rat, ali i ljubav. Nakon dijela s ratom, počinje fokus na ljubavnu, ali tragičnu priču Rhetta Butlera i Scarlett O’Hare te tako na kraju filma i njihove priče dolazi do mnogih razotkrivanja između ostaloga i tog gdje Scarlett napokon shvati da voli Rhetta, ali prekasno.Tada se javlja jedna od najpoznatijih rečenica svih vremena: „Frankly, my dear, I don’t give a damn“. Na to ona odgovori: „After all, Tomorrow is another day“ dajući do znanja da je sutra ipak novi dan. Film je ostavio dugotrajni trag na taj svijet zbog predivne audiovizualnosti i vrijednosti produkcije koja je osvojila čak osam Oskara. I dan danas, 80 godina kasnije, fascinira kadrovima i scenama zbog njihove vizualizacije. Film obiluje različitim kadrovima, od prikaza ulice prepune ranjenih vojnika do prizora goruće Atlante ili kako je u filmu rečeno nestanak starog Juga preko noći.

 

Fotografija: Pixabay

?>