KOMENTARI

Kako ja mrzim slovo T! Postalo je popularno mrziti SVE. Ja mrzim njega jer je bijel/crn/zelen/ljubičast – zato što mogu. Ja imam slobodu dobiti ebolu, što ne znači da ću se namjerno zaraziti.

Ljudi imaju sve veću potrebu da prigovaraju svemu, ali doslovno svemu. Izlazi novi gadget za nešto što mi ne treba – mrzim to jer mi ne treba. Novi trailer za nadolazeći film – mrzim jer glumi lik koji ima dvije ruke. Dobio sam plaću – mrzim poslodavca jer mi je dao malu plaću. Nisam dobio plaću – mrzim ono govno koje mi nije dalo plaću. Nemam posao – mrzim prokletu državu. Ovo se može nastaviti do sutra. Mrzim sutra jer sam već rekao da mrzim danas.

Mrzimo Hrvatsku jer je uništavaju oni tamo gore, a ja sam mali čovjek koji nema pravo glasa. Imaš. Samo što se gledaš kao da si mali čovjek. No ono što ‘Rvati mrze više su Srbi… Rat, Balkan, Jugoslavija, Tito, Lepa Brena. Ups, ovo zadnje ustvari vole. Kuc! Kuc! Tko je to? IRONIJA!

Mržnja prema Slovencima… Jadni mali koji nam pokušavaju oteti naš dragocjeni komadić zemlje. Sad bih se trebala našaliti kako je Slovenija mala i kako im možda to i treba jer jedva da se vide na karti. Ali neću. Mržnja prema Talijanima jer su žabari, Francuzima jer smrde pa su zato izmislili parfem, Americi jer su glupi. AMERIKA JE KONTINENT! Za one koji nisu znali.

Nadalje, mržnja prema Britancima… VELIKA BRITANIJA NIJE SAMO ENGLESKA! Opet samo podsjetnik. U Engleskoj stalno pada kiša i oni vole čaj, a čaj je za male curice (i hipstere) – umjesto onog što oni zovu tea time, na Balkanu imamo rakija time. Nakon toga odu u šumu hrvati se s medvjedom.

Balkanci jedni druge mrze jer moraju. Kad ti sin dođe iz škole odmah na poduku iz hejtanja prema svima koji nisu ‘Rvati. A i onima koji jesu treba provjeriti ime i prezime, gdje je bio devedeset prve i krvnu grupu… Ali i uzeti otisak zuba. Za svaki slučaj.

Izvan sve te nacionalnosti imamo mržnju jedni prema drugima. Mrzimo nekog tko je imalo drugačiji. On sluša rock-glazbu, dakle smrdi i spava u parku, a u slobodno vrijeme mlati ove koji slušaju cajke i narodnjake. On sluša narodnjake, zato ga mrzimo jer se uređuje više nego Kim Kardešijan. Također, u slobodno vrijeme mlati ove koji slušaju rock. Dok mu ne pukne nokat.

On nosi šarenu odjeću – prokleti hipi! On nosi crnu odjeću – prokleta sotonjara! On nosi naočale – prokleti štreber! On ne nosi naočale – prokleti idiot! On gleda – ZAŠTO GLEDAŠ?! PROKLET BIO NA DANAŠNJI DAN!

„Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering“ – kaže Yoda Anakinu davne 1999. Što se dogodilo? Anakin nije slušao! Umrla mu žena, nabavio Death Star i sve je krenuo uništavati, a na kraju je uništio sebe. Uza svu tu mržnju, jednom će se naći osoba koja će sagraditi novi Death Star i početi uništavati. Recimo, baciti par nuklearki ili klonirati Kanje Vesta.

Više opcija znači više mjesta za hejt. Prije je bilo jednostavnije. Da, ovo je onaj „U moje vrijeme“ dio. Djeca su bila zadovoljna dobivenim. Nisu mrzila roditelje jer su na šesti rođendan dobili Ajfon pet umjesto Ajfona trinaest. Dobili su plišanu životinju koju su nazvali Medo – iako je zapravo bio pas, no mali si i svejedno ti je. Završavali su fakultete jer je bilo kul znati nešto. Ako te netko danas vidi da čitaš knjigu u parku – ili si hipster ili ti je to podložak za mobitel. Ne moramo se vratiti u prošlost, no možemo uzeti dio prošlosti koji nas je činio boljim osobama.

Svi se previše bave nevažnim stvarima: što je popularno mrziti, a što je popularno voljeti (pa kasnije mrziti jer više nije popularno)? Zašto jednostavno ako može komplicirano? Mrziš druge zato što si nezadovoljan sobom. Zašto ne pustiti ljudima da vole što žele i da se ponašaju kako žele? Ne sviđa ti se nešto? Makni se. Nemoj kupiti. Nemoj gledati. Pronađi pozitivnu stranu. Pronađi sebe. Zavoli sebe. Ne pronalazi svoje nedostatke u drugima. Nemoj kupiti Ajfon jer baterija ionako kratko traje. Pogledaj Star Wars. Još jednom i ovo će postati kao deset zapovijedi. Vrijeme je da bacim laptop na pod kao što je to s deset zapovijedi učinio Mojsije.