Uncategorized

MOP 04 festival multimedije započeo je u Varaždinu u četvrtak, 21. svibnja s bogatim edukativnim, umjetničkim i zabavnim programom. Festival je u samostalan studentski projekt čiji je cilj razvijanje multimedijske i digitalne kulture, razmjena znanja i povećanje društvenog kapitala. Grad Varaždin ga je uvrstio u službene gradske projekte, a dio je i projekta kandidature Varaždina za Europsku prijestolnicu kulture 2020.

Festival organizira Udruga MOP, koju čine sadašnji i bivši studenti Sveučilišta Sjever, uz potporu Sveučilišta Sjever i njegova studentskog zbora. Udruga djeluje od 2014. godine, a cilj joj je razvoj studentske zajednice kroz promicanje multimedije i digitalne kulture. Udruga nastoji aktivirati studente kroz projekte koji obuhvaćaju kreativni razvoj, audio-vizualnu umjetnost, dizajn interakcija, vizualnu komunikaciju, multimedijalnu produkciju i oblikovanje.

Četvrtak i petak u najvećoj su mjeri posvećeni tematskim radionicama iz različitih područja multimedije. U subotu se na festivalu događa prvi Dribble meetup na kojem će sudjelovati vodeći ljudi vodećih hrvatskih digitalnih agencija. Dribble je međunarodni projekt koji na svjetskoj razini okuplja dizajnere, ilustratora, vizualne umjetnike i druge koji rade u području dizajna i multimedije kroz koju dijele znanja i interese i međusobno odgovaraju na pitanja koja interesiraju druge kolege, početnike u struci ili studente. Ovo je prvo takvo druženje (meetup) u Hrvatskoj, a uvršteno je u popis svjetskih dribble meetupa uz meetupe u primjerice Los Angelesu, New Yorku, Berlinu, Dublinu ili Moskvi.

Posjetitelji festivala mogu pogledati izložbu ‘Electro Baroque’ na kojoj će se moći vidjeti prave biljke koje sviraju, neobične glazbene kutije koje sviraju dok se njima crta po papiru ili namata koncem, interaktivne radove koji reagiraju na dodir, svjetlo ili mrak, gramofon koji svira preko vilice, odjeću koja svira electro-noise, gaming uređaje i računalne igre koje su u nekim dijelovima izmijenjene, elektronska zvjezdana sazviježđa i mnoge druge.

Također, tu je i izložba ‘Odgovor nepoznatog’, koju postavljaju studentice Odjela multimedije, oblikovanja i primjene Sveučilišta Sjever. Na izložbi će se kroz QR kodove prikazali publici umjetnička djela iz više područja umjetnosti. Princip rada izložbe je jednostavan: svi radovi biti će pohranjeni u QR kodove, otisnuti te obješeni na zidove. Prilikom skeniranja QR koda posjetitelji će dobiti djelo i njegov opis na zaslonu svog uređaja.

Tijekom trajanja festivala ispred palače Herzer bit će postavljena i instalacija projekta Square cube čiji je cilj skrenuti pažnju na ljepotu svakodnevnih uličnih prizora, te potaknuti prolaznike da aktivno (ili pasivno) sudjeluju u realizaciji kao promatrači ili objekt promatranja i naposljetku i sami postanu dio projekta.

?>